Lars Nyberg. Foto: BoBo
Lars Nyberg. Foto: BoBo

Portal Necenzurirano je dopoldne poročal, da naj bi Okrožno sodišče v Ljubljani za Larsa Nyberga, nekdanjega predsednika upravnega odbora Družbe za upravljanje terjatev (DUTB), neuradno odločilo, da je kriv zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

Tako specializirano državno tožilstvo kot ljubljansko okrožno sodišče sta za MMC potrdili, da je bil Nyberg 27. marca zaradi storitve dveh kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti obsojen na pogojno zaporno kazen dveh let s preizkusno dobo treh in stransko denarno kazen 10.000 evrov. Ob tem mora SDH-ju izplačati premoženjskopravni zahtevek okoli 270 tisoč evrov z obrestmi, ki tečejo od 19. 1. 2023.

Sodba še ni pravnomočna, po navedbah okrožnega sodišča je bila na razglasitev sodbe napovedana pritožba.

Nyberga imenovala druga Janševa vlada

Larsa Nyberga je za neizvršnega direktorja Družbe za upravljanje terjatev bank oziroma t. i. slabe banke imenovala druga vlada Janeza Janše na začetku februarja 2013. Poleg Nyberga so bili tedaj za neizvršne direktorje imenovani še Šved Arne Berggren ter državni sekretar na ministrstvu za finance Andrej Šircelj in Monika Pintar-Mesarič z ministrstva za finance.
Šircelj je ob tem pojasnil, da je Berggrena priporočil Mednarodni denarni sklad, Nyberga pa Evropska banka za obnovo in razvoj, kjer je bil dolga leta svetovalec.

Upravni odbor je leta 2013 sprva vodil Andrej Šircelj, po njegovi razrešitvi pa ga je na čelu upravnega odbora slabe banke nasledil Nyberg. Na tem položaju je bil do oktobra 2015, ko ga je razrešila vlada, ki jo je vodil Miro Cerar.

Opozorila na nepravilnosti

KPK je konec 2014 med drugim ugotovil, da nadzor ministrstva za finance ni bil ustrezen, da so bili prejemki vodilnih v Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) glede na poslovanje previsoki in da obstajajo korupcijska tveganja, med drugim pri svetovalnih pogodbah.

Računsko sodišče pa je v revizijskem poročilu marca 2015 ugotavljalo, da vlada in ministrstvo za finance pri vzpostavitvi pogojev za delovanje DUTB-ja in o prenosu slabih posojil nista ravnala učinkovito. Med drugim so revizorji ugotovili, da je DUTB članom upravnega odbora izplačal 347.800 evrov brez podlage ter ni zagotovil popolnega dokumentiranja in s tem preglednosti poslovanja.

Poslovanju DUTB-ja v letu 2013 pa je zaradi neučinkovitosti in negospodarnosti izreklo negativno mnenje.

Oktobra 2015 pa je v prostorih DUTB-ja potekala poteka kriminalistična preiskava, v kateri so preiskovali sume zlorabe položaja v povezavi z izplačili računov v skupnem znesku približno 2,8 milijona evrov na podlagi svetovalnih pogodb.

Po skoraj desetletju pa je nato sledila prva obsodba zaradi zlorabe položaja pri vodenju slabe banke.