Do enega medijsko najbolj spremljanih in odmevnih sojenj zadnjih let je prišlo zaradi dogodka, ki se je zgodil 7. 10. 2007. Komaj 20-letni Gorazd Čamernik iz Dragomera pri Ljubljani je v družbi prijateljev praznoval rojstni dan. Potem ko so odšli iz Bachusa, so se odločili še za obisk Globala.
Tja so prišli okoli pol četrte ure zjutraj, a le do vhoda. Pri vhodu v dvigalo je stal varnostnik Vip varovanja David Bukovac, ki jih naprej ni spustil naprej, češ da so premladi. Med njim in Gorazdom je prišlo do besednega obračuna, nato pa je Gorazd s prijatelji odšel proti Kongresnemu trgu. A že po nekaj metrih sta ga dohitela Bukovac in Sead Suljanović, ki naj bi bil kot Vipov varnostnik v Globalu zaposlen na črno. Prišlo je do pretepa, po katerem je Gorazd nezavesten obležal.
10. 10. 2007: Gorazd zaradi hudih poškodb glave umre v kliničnem centru. Še pred tem se pred Globalom odvija tihi protest, ljudje polagajo sveče in svoja sporočila proti nasilju varnostnikov. Odprta je žalna knjiga, protestniki pa podpisujejo tudi peticijo, s katero zahtevajo jasnejšo zakonodajo na področju varnostnih služb. Pod peticijo se podpiše 10.000 ljudi, med njimi tudi ljubljanski župan Zoran Janković.
12. 10. 2007: Takratni notranji minister Dragutin Mate sporoči, da so proti Vip varovanju sprožili postopek za začasen odvzem licence in da že imajo dva osumljenca. Enega, Bukovca, so že priprli, zoper drugega, Suljanovića, pa je ljubljansko okrožno sodišče 18. 10. izdalo odredbo za razpis tiralice, pozneje je razpisana mednarodna tiralica.
15. 11. 2007: Izdana je odločba o trimesečnem odvzemu licence podjetju Vip varovanje, ki zače veljati 5. decembra.
22. 11. 2007: Zaradi tragičnega dogodka stranka Zares in trije LDS-ovi poslanci vložijo interpelacijo zoper ministra Mateja. Ta je v odgovoru vse očitke zavrnil, 5. 2. 2008 pa mu poslanci izglasujejo zaupnico.
13. 1. 2008: Zaradi hudega, kar 90-odstotnega upada prometa Global zapre svoja vrata.
24. 1. 2008: Začne se sodna preiskava, na kateri zaslišijo zaščitene priče.
5. 3. 2008: Podjetje Vip varovanje vnovič dobi licenco za opravljanje dela, obenem pa že poteka postopek za trajni odvzem licence, kar se pozneje tudi zgodi.
23. 4. 2008: Začne se sojenje Bukovcu, ki za mladeničevo smrt okrivi Suljanovića. Na sodišču pojasni, da je mladeniča po sporu zaradi kršenja javnega reda in miru hotel zadržati do prihoda policije, ker pa naj bi ga Gorazd zagrabil za ovratnik, ga je udaril le enkrat, druge udarce naj bi zadal Suljanović.
24. 4. 2008: Bosanska policija zasliši Suljanovića, a ga nato izpusti, saj Slovenija in BiH nimata podpisanega sporazuma o izročitvi osumljencev kaznivih dejanj.
15. 5. 2008: V nadaljevanju sojenja Bukovcu odredijo hišni pripor, zaslišani zaposleni iz Globala pa trdijo, da je bil Suljanović le gost. Nasprotno kažejo varnostne kamere. Na posnetkih se namreč vidi, da Suljanović prodaja karte in pomaga pri pospravljanju.
21. 5. 2008: Prek videokonference so zaslišane anonimne priče, ki krvido za brutalen pretep zvalijo tudi na Bukovca. Tako kot Suljanović naj bi tudi on tepel Gorazda, vendar naj bi zadnji udarec zadal prav Suljanović. Ena izmed prič pove, da so bili udarci siloviti in naučeni.
28. 5. 2008: Sodni izvedenec Armin Alibegović med zaslišanjem pojasni, da je Gorazd dobil vsaj enajst udarcev, zadnji udarec (ki naj bi ga zadal Suljanović) pa je bil prehud, da bi se lahko določilo, ali bi Gorazd umrl, tudi če tega udarca ne bi bilo. Kot razloži, je žrtev pretepa imela poškodbe še na rokah, v prsnem košu in na spodnjih okončinah.
23. 6. 2008: Pred senat vendarle stopi tudi direktor Vip varovanja Danijel Praštalo, ki pojasni, da je Suljanovića poznal zgolj bežno, nikakor pa ni bil zaposlen v njegovem podjetju.
27. 6. 2008: Okrožna državna tožilka Blanka Žgajnar v Bihaću zasliši Seada Suljanovića, ki pa se brani z molkom, nato pa prosto odide.
13. 8. 2008: Javnost preseneti novica, da se je osumljeni Suljanović na brniškem letališču sam predal policiji. Po aretaciji ga odpeljejejo v pripor. Glavna obravnava primera je tako spremenjena, zdaj bodo obema, tudi zaradi sostorilstva, sodili skupaj.
6. 9. 2008: Suljanović med sedemurnim zaslišanjem pove, da je bil prav Praštalo tisti, ki je organiziral njegov odhod v BiH, sam pa se je želel predati policiji. Razloži še, da je kot Vipov varnostnik kar tri leta delal v Globalu, Praštalo pa mu je plačeval na roke. Potrdi še, da ga je Bukovac poklical po radijski zvezi in mu naročil, naj mu sledi, ter da je Gorazda udaril le po tem, ko je mislil, da bo on njega, in se je ustrašil.
23. 10. 2008: Začne se skupno sojenje obema obtožencema. Tako Bukovac kot Suljanović vztrajata pri svoji zgodbi, prvi pravi, da je Suljanovića miril, drugi pa, da je udaril le enkrat.
6. 11. 2008: Zaslišani Globalovi zaposleni še enkrat potrdijo, da je bil Suljanović le gost lokala. Spet si ogledajo posnetke varnostnih kamer, Suljanović pa ponovi, kar je povedal med zališanjem.
13. 11. 2008: Še enkrat zaslišane anonimne priče ponovijo besede s pomladnega pričanja.
27. 11. 2008: Praštalo zanika poznanstvo s Suljanovićem in vse njegove navedbe v zvezi z delom pri Vipu ter pobegom v BiH. Nasprotno pa operativni direktor Vipa Rasim Kazić potrdi, da je Suljanović delal zanje.
4. 12. 2008: Še ena, nova, priča potrdi, da je Suljanović delal v Globalu.
22. 12. 2008: Še enkrat je zaslišan sodni izvedenec Alibegović.
8. 1. 2009: Za presenečenje poskrbi prodajalka kart v Globalu Svetlana Vukić, ki spremeni pričanje in pove, da je Suljanović res delal v Globalu in da so vsem zaposlenim naročili, kaj povedati policiji in na sodišču, njej pa zato tudi grozili.
15. 1. 2009: Očividec Janez Jert potrdi, da je prvi udarec Gorazdu zadal Bukovac, zadnjega pa Suljanović. Senat, zagovorniki in tožilka si ogledajo kraj, kjer je do dogodka prišlo.
22. 1. 2009: Na predzadnjem sojenju se Vukićeva in Suljanović soočita z zaposlenimi Globala. Vsak še vedno vztraja pri svoji zgodbi.
5. 2. 2009: Zadnje sojenje je bilo namenjeno zaključnim besedam, Davidu Bukovcu odredijo hišni pripor.
Zgodba bo tako v ponedeljek po skoraj letu in pol dobila epilog. Okrožna državna tožilka za oba obtoženca zahteva po 12 let zapora zaradi povzročitve posebno hude telesne poškodbe in sostorilstva. O razsodbi bomo poročali tudi na MMC-ju.
Sabina Zonta
sabina.zonta@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje