Za pripor vodje oddelka za okolje in prostor na mariborski upravni enoti se je preiskovalni sodnik odločil zaradi možnosti vplivanja na priče in ponovitvene nevarnosti. Merc je osumljen jemanja podkupnine pri izdajanju gradbenih dovoljenj in zavlačevanja postopkov, je povedal njegov zagovornik Viktor Osim, ki dodaja, da se Mercu očitajo "smešne stvari".
Štiri tisoč evrov? Vemo, da so popusti višji
Merčev zagovornik med drugim izpostavlja, da se njegovi stranki očita sprejetje popusta pri nakupu stanovanja za 4.000 evrov, ko pa "vsi vemo, da danes ponujajo do 10 tisoč evrov popusta, samo da ga kupimo". Za darilo naj bi sprejemal tudi mobilne telefone, "ki jih je danes mogoče dobiti za en evro." Merc vse obtožbe zanika, Osim pa dodaja, da razlogov za odreditev pripora ne vidi.
Kangler na veliko posredoval?
Med osumljenimi je tudi mariborski župan Franc Kangler, ki naj bi ga bremenili predvsem zakonito pridobljeni prisluhi, v katerih naj bi kriminalisti "ujeli" večkratno Kanglerjevo "posredovanje" pri pridobivanju poslov za podjetja svojih prijateljev. Močno naj bi "lobiral" tudi nekdanji podžupan in mestni svetnik Andrej Verlič, ki je prav tako med osumljenimi.
Po pisanju Večera naj bi Kangler za svojega prijatelja Ivana Hanjška, lastnika družbe MCLine, ki se ukvarja z računalniškim inženiringom (Hanjšek od letos vodi tudi podjetje Snaga) lobiral za pridobitev poslov. Kanglerja naj bi namreč Hanjšek prosil, da posreduje za posel pri podjetju mariborskega vodovoda. Posredoval naj bi, da bi, "ko se bo Burnač zasidral na vodovodu (direktor vodovoda Danilo Burnač op. a.)", "prišel not s kompletnim softwearom", Kangler pa naj bi ga nato prekinil, češ da "ne bosta sedaj o tem po telefonu," piše Večer.
Nepremičnine Franca Kanglerja
.
- Hiša z zemljiščem in gospodarskim poslopje v Zimici v občini Duplek
- Enosobno stanovanje na Lentu v Mariboru
- Stanovanje v Radvanju
- Apartma na Pohorju
- Objekt v Smrečnem pri Slovenski Bistrici
.
Kanglerju naj bi družba Konstruktor obljubila tudi stanovanje v Portorožu, kar pa Kangler zanika.
Vir: Večer
MCLLine je za mariborsko občino vzpostavil več deset točk brezžičnega spletnega dostopa v letih 2008 in 2009. V letu 2008 naj bi bila družba izbrana kot najugodnejši naročnik, leto pozneje pa naj bi ji posel dodelili mimo pravil javnega naročanja, z drobljenjem investicije na več manjših naročil, in za to porabili okoli 37 tisoč evrov.
"Imamo vsi dovolj, zdaj ko imamo kader, ki ve, kaj dela"
V zadevi zavetišča za male živali naj bi Kangler lobiral, da je posel dobila družba SGP Nova, in nato poskrbel, da po prekoračenju roka niso plačali penalov. Tudi družba, ki je sodelovala pri začetnih gradbenih delih, podjetje Marijana Maherja, naj bi bila izbrana z županovim posredovanjem in brez postopka zbiranja naročil. Zanj naj bi župan posredoval tudi pri Dravskih elektrarnah. Kangler naj bi vodji urada za komunalo Viliju Eisenhutu razlagal, da bodo elektrarne za urejanje brežin Drave plačale 47 tisoč evrov.
Čeprav so vztrajali, da bodo to opravili sami, naj bi Kangler zahteval, da je izvajalec Maher, ki naj bi v zameno nakazal denar, kar naj bi potrdile Kanglerjeve besede. Dejal naj bi, da "imamo vsi zadosti, še posebej sedaj, ko je nameščen pravi kader, ki ve, kaj dela", piše Večer. Podobno vlogo naj bi občinarji odigrali tudi v poslih, povezanih z adaptacijo zdravstvenega doma, kjer naj bi razpis prilagajali izbrani družbi.
Pridržali so devet osumljencev
Poleg Kanglerja in Verliča so bili v preteklih dneh v akciji pridržali tudi direktorica mestne uprave Milica Simonič Šteiner, ki pa je skupaj s Kanglerjem že na svojem delovnem mestu. Drugi osumljenci so direktor Snage Ivan Hajnšek, podjetnik Miran Maher, gradbinci Blaž Mlinarič in Viktor Lednik iz MTB-ja in Marjan Pinter iz Konstruktorja.
Kresalova o Kanglerjevih očitkih: To je grda laž
Kangler je sicer že vse od začetka preiskave zanikal kakršne koli nepravilnosti in je prepričan, da je pod drobnogledom zato, ker je politik iz desne opcije. V Pogledih Slovenije je dejal tudi, da ga je avgusta lani predsednik mariborskega mestnega odbora LDS-a obvestil, da je njegovo aretacijo naročila notranja ministrica in predsednica LDS-a Katarina Kresal.
Kresalova te izjave označuje za grdo laž. "Trditve razumem kot del obrambne taktike župana, nad katerim visijo sumi storitve 15 kaznivih dejanj in nekdanjega predsednika mestnega odbora LDS, ki je tudi med preiskovanci in ima očitno dobre razloge, da širi tovrstne manipulacije," je dodala.
Po njenih besedah nobena še tako velika teorija zarote ne more zakriti kaznivih dejanj, zato je treba organom preiskovanja in pregona omogočiti, da kljub takim populističnim pritiskom v miru opravijo svoje delo. Zatrjuje tudi, da kot ministrica za notranje zadeve ni seznanjena s podrobnostmi preiskav in nima pristojnosti usmerjanja ali vodenja posameznih policijskih preiskav.
Sodeluje policist, ki je politično ativen?
Sicer pa so Kresalovi iz Županove liste in mariborskega mestnega odbora SLS poslali odprto pismo v katerem jo sprašujejo, kako je mogoče, da v tako obširni politični akciji sodeluje kriminalist Policijske uprave Maribor Dušan Lah, ki naj bi v času zadnjih lokalnih volitev na predvolilnih shodih aktivno spremljal županskega kandidata Zares Gregorja Jagra. Menijo tudi, da bi bilo treba preveriti, kdo je o policijski akciji obveščal medije in dodajajo, da bi prav Lah v tem lahko videl politični interes za obračunavanje.
V Zaresu so osupli in zaskrbljeni
Medtem pa so v mestnem odboru Zares osupli in zaskrblejni nad širino in težo očitanih kaznivih dejanj, ki bremenijo mestno upravo, državne uradnike in nekatere gospodarske družbe. Takšna očitana dejanja vodijo v globok moralen in etičen razkroj družbe, zato v stranki pričakujejo in zahtevajo, da mestna uprava ravna odgovorno ter nemudoma ukrepa, kot to počnejo v demokratičnih družbah, upoštevajoč osebno in politično odgovornost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje