Marca lani je javnost pretresla zgodba s kmetije v naselju Podgora nad Kotljami na Koroškem, na kateri je uradni veterinar v nadzoru, izvedenem na podlagi prijave, odkril po takratnih podatkih osem poginulih glav goveda, zelo slabe higienske razmere v hlevu in več drugih kršitev.
Pozneje je poginilo še eno govedo, preostalih 13 pa so pristojni napotili v zakol. Primer so v nadaljevanju obravnavale tudi druge pristojne službe. Zoper Katarino Valentar, ki je na kmetiji opravljala dopolnilno dejavnost, ni pa njena lastnica, je bil vložen obtožni predlog, zadeva pa se je na današnjem prvem naroku na Okrajnem sodišču v Slovenj Gradcu hitro končala.
Katarina Valentar je namreč v ponedeljek s slovenjgraškim tožilstvom sklenila sporazum o priznanju krivde. Okrajno sodišče je sporazum sprejelo in glede kazni, določene s tem sporazumom, presodilo, da je pravična in primerna. Za mučenje živali je zagrožena kazen zapora do treh let.
Pri tem je tudi sodišče, kot je danes povedala sodnica Vesna Rebernik Jamnik, tehtalo olajševalne okoliščine, da Katarina Valentar predhodno ni bila kaznovana, da skrbi za dva otroka in onemoglega očeta ter da je dejanje priznala in ga obžaluje. To je pred sodiščem in tudi v izjavi za medije po naroku tudi ponovila.
Po besedah višje državne tožilke Branke Čas, ki je zaradi odsotnosti tožilca Iva Šumeta, ta je sodeloval pri sklenitvi sporazuma, predstavila sporazum in obtožbe, je Katarina Valentar najmanj 22 govedom po nepotrebnem povzročila trpljenje, ni poskrbela za ustrezno veterinarsko oskrbo ter ni zagotovila zadostne krme in vode. Čas je povedala tudi, da so pri štirih živalih v vampih odkrili PVC-folijo ter da Katarina Valentar ni skrbela za ustrezno higieno, saj so bile živali v 30 centimetrov visokem gnoju in gnojevki, prav tako pa tudi med sedmimi trupli oz. ostanki trupel.
Po navedbah tožilke je kaznivo dejanje storila z direktnim naklepom in se je pri tem svojega protipravnega ravnanja v celoti zavedala. Tudi Branka Čas je povedala, da sklenjeni sporazum upošteva olajševalne okoliščine, medtem ko oteževalnih okoliščin ni zaznati. Izrečeno zaporno kazen osem mesecev zapora bo obdolžena odslužila z delom v splošno korist, ki ga mora opraviti v dveh letih od izvršljivosti sankcije.
Po besedah zagovornice Katarine Valentar, odvetnice Irme Pavlinič Krebs, si obdolžena še danes očita in se sprašuje, zakaj v kritičnem obdobju zaznala okoliščin, ki so povzročile trpljenje živine. Očita si, da jih ni pravočasno zaznala in prosila veterinarja za pomoč, je pa po njenih besedah veterinar nekaj mesecev pred dogodkom opravil reden veterinarski pregled.
Slovenjgraško sodišče je Katarino Valentar, ki je v preteklosti opravljala tudi delo novinarke, danes pa je zaposlena kot kmetica, glede na njene premoženjske razmere oprostilo stroškov kazenskega postopka, naložilo pa ji je plačilo stroškov v višini 109 evrov, ki so povezani z vročanjem sodnega pisanja. Pristojni so ji že lani z odločbo izrekli trajno prepoved reje goveda.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje