Nekaj minut po 4. uri zjutraj je reševalnim ekipam ponesrečeno jamarko uspelo prinesti na površje. Foto: TV Slovenija/Barbara Renčof
Nekaj minut po 4. uri zjutraj je reševalnim ekipam ponesrečeno jamarko uspelo prinesti na površje. Foto: TV Slovenija/Barbara Renčof

Jamarski reševalci so dvig začeli okoli 23. ure, potem ko so dodatno razširili najožje prehode. O začetku dviga ponesrečenke, ki ji je med raziskovanjem jame na čelado padel večji kamen in jo poškodoval po glavi, je odločila zdravnica. Ta je bila med reševanjem ves čas ob njej in spremljala stanje nezavestne 33-letnice, ki je sicer stabilno. Po prihodu iz jame je imela normalen utrip srca in pritisk.

Prenos poškodovane jamarke je potekal približno tri ure in pol, kar je glede na zahtevnost jame izredno hitro, je povedal vodja Jamarske reševalne službe Slovenije pri Jamarski zvezi Slovenije Walter Zakrajšek. Po njegovih besedah so na dveh mestih imeli nekaj minut počitka, da so pregledali stanje reševanke. Ves čas je bila ob njej zdravnica, "zdaj sta bila zraven še en zdravnik in zdravstveni tehnik, s sobote na nedeljo dopoldne pa tudi medicinska sestra," je opisal za Radio Slovenija.

Jamarko so z rešilnim avtomobilom prepeljali do ustreznega pristajališča za helikopter, s katerim so jo prepeljali v ljubljanski klinični center. "S tem smo zagotovili, da je v najhitrejšem mogočem času prišla do zdravniške oskrbe ter da smo se izognili jutranjim prometnim konicam in nevarnosti novih nesreč," je za STA dejal vodja regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk, ki je pohvalil delo reševalcev v izjemno zahtevnih razmerah.

Uspešno reševanje jamarke

Družina z zahvalo sodelujočim za izjemen trud

Od začetka reševanja do zdaj je na terenu ostalo 48 jamarjev, za podporo je skrbelo še enkrat toliko gasilcev, pripadnikov Civilne zaščite, policistov in drugih. Opoldne se bodo zbrali v cerkniškem gasilskem domu, saj se jim družina ponesrečene jamarke želi zahvaliti za res izjemen trud in požrtvovalnost.

Reševalci so bili na delu že od sobote zvečer. V celonočni akciji je sodelovalo 48 jamarskih reševalcev. Foto: Sandi Curk
Reševalci so bili na delu že od sobote zvečer. V celonočni akciji je sodelovalo 48 jamarskih reševalcev. Foto: Sandi Curk

Nosila so ponekdo morali obrniti vertikalno

Kot je znano, se je jamarka poškodovala v soboto zvečer pri raziskovanju novoodkrite, Vranjedolske jame pri Dolenji vasi pri Cerknici. Jamarki je na glavo padel odkrušen kamen, ji prebil čelado in povzročil hudo poškodbo glave, zaradi česar je nezavestna obležala 100 metrov pod površjem.

Minerji so že v soboto začeli počasi in previdno minirati najožje dele jame. Ko so po približno 20 urah ocenili, da so številne ožine v jami dovolj razširili, da bi reševalne ekipe ponesrečenko lahko varno izvlekle, se je zapletlo, saj je bil rov na dveh mestih še vedno preozek, zato so morali del miniranja ponoviti.

Okoli 23. ure so jamarski reševalci nato vendarle začeli dvigovati ponesrečenko, celoten postopek pa je trajal več ur, kar je že v nedeljo popoldne pojasnil poveljnik Civilne zaščite za Notranjsko, saj so morali nosila s ponesrečenko na določenih mestih obrniti tudi vertikalno.

Prenos ponesrečenke je morala pred začetkom odobriti zdravnica, ki je ves čas spremljala, ali je z njo vse v redu. Ob morebitnem poslabšanju stanja bi dvigovanje nosil ustavila in odločila, kdaj lahko nadaljujejo, so napovedali pristojni.

Jamar se spušča v jamo, v kateri je bila ponesrečenka. Ponekod je bil rov širok le pol metra. Foto: Sandi Curk
Jamar se spušča v jamo, v kateri je bila ponesrečenka. Ponekod je bil rov širok le pol metra. Foto: Sandi Curk

Preden se je reševalna akcija ustavila, ker je bilo vnovič potrebno miniranje, je vodja jamarske reševalne službe Walter Zakrajšek pojasnil, da štiri ekipe pripravljajo "manevre za izvlek". Prva ekipa je v jamo najprej dostavila dodatne kisikove jeklenke ter nosila, specializirana za poškodbe glave.

Kot so sodelujoči v reševalni akciji v nedeljo dopoldne pojasnili na novinarski konferenci, je poškodovanka, ki je bila del ekipe šestih jamarjev iz društva na Rakeku, nezavestna, a se je odzivala na bolečinske dražljaje.

Da bi preprečili podhladitve, so v jami uredili dve t. i. topli točki z ogrevanimi bivaki, eno za poškodovanko in ožjo ekipo ter eno za oskrbovalno ekipo, je povedal Zakrajšek.

Skica jame, ki je služila kot načrt za miniranje. Foto: Televizija Slovenija/Zajem zaslona
Skica jame, ki je služila kot načrt za miniranje. Foto: Televizija Slovenija/Zajem zaslona

Miniranje je trajalo ves dan

Luka Zalokar, ki je tudi vodja minerjev in reševalnega centra Postojna, je dopoldne pojasnil, da so nosila, s katerimi so ponesrečeno jamarko odnesli iz jame, široka 70 centimetrov in dolga dva metra, zato je bilo treba jamo razširiti. Da bi se lahko lotili miniranja, je jamo skiciral jamar, ki se je na odkrivanje nove jame odpravil skupaj s ponesrečenko. Na podlagi teh podatkov so se minerji odločali, koliko eksploziva potrebujejo za širjenje prehodov. "Z eksplozivom moramo delati v filigranskih količinah, da ne bi prišlo do dodatnih zrušitev. Ekipa za širjenje ožin dela s polno močjo, v jami je že devet ur. A ker je pri delu pomembna varnost, traja dlje časa," je dopoldne, ko je miniranje še potekalo, dejal Zalokar.

Reševalci končali miniranje jame

Sandi Curk je dejal, da je projekt reševanja poškodovanke, ki ga vodi Jamarska zveza Slovenije, lahko za zgled Evropski uniji. V soboto in nedeljo je bilo skupno aktiviranih več kot 100 jamskih reševalcev, gasilske enote, enote civilne zaščite in taborniki. "Govorimo o zelo zahtevni akciji, saj je ponesrečenka na globini 100 metrov, jama pa je zelo ozka," je dejal Curk. "Skušamo narediti, kar človek naredi za človeka."

Aktiviran je bil tudi štab Civilne zaščite Občine Cerknica, ki je vključenim v reševanje zagotavljal vso potrebno podporo.

Če bi se reševalna akcija zavlekla in bi morala poškodovana v jami ostati dalj časa in bi bila potrebna operacija, je mogoče v jami narediti tudi "malo operacijsko dvorano", pri čemer bi lahko z razpoložljivo tehnologijo uredili tudi videoprenos, je pojasnil Walter Zakrajšek. A na srečo to na koncu ni bilo potrebno.

V jamo je odšlo šest jamarjev

Nesreča se je zgodila v soboto pri raziskovanju nove jame v bližini Dolenje vasi pri Cerknici. V jamo je odšlo šest jamarjev. Ko se je na globini okoli 100 metrov zgodila nesreča, je eden izmed njih prišel iz jame in obvestil reševalne službe, preostali štirje pa so ostali pri poškodovanki in niso bili poškodovani. Pozneje so iz jame prišli še preostali štirje jamarji Jamarskega društva Rakek. Eden med njimi je jamarskim reševalcem narisal načrt jame ter jih opozoril na številne ožine in podore.