Podatki o številu smrtnih žrtev in poškodovanih še vedno niso dokončni. Zadnji podatki policije govorijo o štirih mrtvih in okoli 30 poškodovanih udeležencih nesreče. Po poročanju TV Slovenija je bilo v nesreči udeleženih okoli 120 ljudi. Pri odstranjevanju posledic nesreče je sodelovalo tudi skoraj 70 gasilcev.
Najbolj množično prometno nesrečo v zgodovini Slovenije so povzročile slaba vidljivost zaradi megle, neprilagojena hitrost in prekratka varnostna razdalja. Ugotavljanje podrobnih okoliščin prometne nesreče se nadaljuje, po dosedanjih ugotovitvah pa so prvemu večjemu naletu več kot 50 vozil sledili še trije manjši naleti.
Po nekaterih neuradnih podatkih naj bi nato manjši naleti terjali še peto smrtno žrtev. Reševalci so poškodovane ljudi prepeljali v ljubljanski univerzitetni klinični center ter v izolsko in šempetrsko bolnišnico.
Večino ranjenih prepeljanih v Izolo
Največ poškodovancev so sprejeli v Izoli, kjer so oskrbeli 16 ranjenih ljudi, od katerih so jih 9 obdržali. Trije ljudje so huje poškodovani, eden izmed njih je še vedno v kritičnem stanju. Šlo je za poškodbe glave, možganske krvavitve in odprte zlome, poškodovanci pa so stari od 20 do 80 let, večina so bili Slovenci, trije Italijani in ena Hrvatica.
"Izredno hitro smo se odzvali. Delo je teklo brez zastojov. Prekinili smo obiske. Odprli smo nove ambulante. Cel urgentni oddelek je deloval kot enotna kirurška urgenca. Izkazalo se je, da smo dobro uigrana ekipa," je za MMC koprski dopisnici Evgeniji Carl povedal predstojnik kirurškega oddelka izolske bolnišnice Mladen Gasparini. Zaradi nesreče je bilo vpoklicanih 10 kirurgov s pripadajočimi ekipami radiologov, anesteziologov in medicinskih sester.
V Ljubljani vsi zunaj smrtne nevarnosti
Vodja kirurškega urgentnega bloka ljubljanske kirurške klinike Anže Kristan je v izjavi za medije pojasnil, da so doslej sprejeli devet poškodovancev, od tega je bilo šest slovenskih državljanov ter trije državljani Albanije in Romunije. Vsi so zunaj smrtne nevarnosti, dva imata hujše poškodbe in bosta potrebovala tudi operacijo.
Primorka do preklica zaprta proti Ljubljani
Primorska avtocesta je zaradi odpravljanja posledic nesreče in ugotavljanje poteka dogodkov do preklica še vedno zaprta v smeri proti Ljubljani, medtem ko promet proti Kopru poteka samo po odstavnem pasu, saj sta vozni in prehitevalni pas še zaprta.
Kdaj bo promet na cesti znova nemoteno stekel, policija in Dars nista sporočila. Za osebna vozila priporočajo uporabo regionalne ceste Senožeče-Razdrto, piše na spletni strani Prometno-informacijskega centra za državne ceste. Priklopnike in polpriklopnike, ki so namenjeni proti Kopru, izločajo pri Postojni.
Reševalno delo je zelo zahtevno in zahteva pomoč večjega števila tehničnih vozil. Na koprski policijski upravi so napovedali, da bo akcija trajala vsaj še nekaj ur, najbrž do nedeljskega jutra. Voznike so med večurno reševalno akcijo opozarjali, naj se umaknejo na enega izmed robov in tako v sredini pustijo dostop za intervencijska vozila.
Najbolj množično doslej v Postojni
Na primorski avtocesti pri Postojni se je 28. decembra 2014 do današnje zgodila najhujša prometna nesreča pri nas po številu udeleženih - 51 vozil in 120 ljudi. Zgodila se je, potem ko se je na avtocesti prevrnil tovornjak, vanj pa je nato v slabi vidljivosti naletelo več vozil. Umrl je 25-letni državljan Švice, poškodovanih pa je bilo še 39 ljudi, trije huje.
Na avtocesti med Višnjo Goro in Grosupljem pa je 28. novembra 2011 zaradi goste megle in neprilagojene hitrosti verižno trčilo 38 vozil, v katerih je bilo 51 ljudi. Trije so umrli.
24 let od najhujše prometne nesreče z 10 mrtvimi
Najhujša prometna nesreča v Sloveniji se je sicer zgodila pred 24 leti. V prometni nesreči na klancu pred predorom Pletovarje 16. julija 1992 je umrlo kar deset ljudi. Italijanski voznik osebnega avtomobila je prehiteval kolono vozil, ki je peljala proti Arji vasi, in čelno trčil v avtomobil z nemško registracijo. Eksplodirala sta bencinska rezervoarja obeh vozil, v goreči italijanski avtomobil pa se je zaletel še en osebni avtomobil. V ognju in zmečkani pločevini sta umrla tudi otroka, stara tri in šest let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje