Sodišče v Celju. Foto: MMC RTV SLO
Sodišče v Celju. Foto: MMC RTV SLO

Na celjskem sodišču se je z zaslišanjem prvih prič nadaljevalo sojenje prvaku SDS-a Janezu Janši in soobtoženima, nekdanjima direktorjema Eurogradenj in Imosa Klemnu Gantarju in Branku Kastelicu zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti.

Ocenila je zemljišče

Nikolaja Kogovšek Gilčvert je bila dolga leta zaposlena v Imosu, ki je preko družbe Eurogradnje odkupil Janševo parcelo na območju Triglavskega narodnega parka (TNP) v Trenti, ta pa je bila del njegove kupnine za nakup stanovanja v Ljubljani leta 2005.

Cenitev po navodilu direktorja

Specializirano državno tožilstvo je prepričano, da je šlo pri tem za navidezen posel, s katerim naj bi Janši pomagali do stanovanja, saj naj bi bilo dobrih 15.000 kvadratnih metrov veliko zemljišče zaradi omejitev znotraj TNP-ja vredno precej manj, kot je zanj odštel Imos. Pri tem se tožilstvo sklicuje tudi na oceno Nikolaje Kogovšek Gilčvert, ki je, kot je povedala danes, cenitev kot sodna cenilka opravila po navodilu takratnega direktorja Imosa Mitje Majnika.

Glede ocenjene vrednosti je dejala, da je bila oblikovana glede na okoliščine in glede na veljavno metodologijo ocenjevanja. Na zemljišču, ki si ga je ogledala, namreč ni mogoče graditi ničesar novega, temveč zgolj urediti obstoječe kmečko poslopje.

Na vprašanje Kastelčevega zagovornika Gorazda Fišerja je zanikala, da bi kakršno koli cenitev od nje zahteval Kastelic, prav tako ni vedela povedati, ali je bil z omenjeno cenitvijo seznanjen še kdo v podjetju. Je pa povedala, da je sicer opravila več tisoč cenitev nepremičnin, od tega nekaj malega tudi za svojega delodajalca.

Danica Vrtačnik: V poslu nič spornega

Sodišče je zaslišalo tudi nekdanjo prvo nadzornico Imosa Danico Vrtačnik, ki je bila v času, ko je bila v nadzornem svetu podjetja, nekajkrat kritična do odločitve za nakup nepremičnin v Trenti, danes pa je bila bolj prizanesljiva in je tudi zatrdila, da v poslu ni bilo nič spornega.

Sorodna novica Začelo se je sojenje Janši in soobtoženima v zadevi Trenta

So pa po njenih besedah nadzorniki vodstvo družbe že v letih visoke rasti, torej še pred finančno krizo, opozarjali na to, da morajo nepremičninski portfelj čim prej očistiti nekaterih zemljišč, ki so bila v njem dlje časa.

Pri Trenti je šlo po njenem za zelo nepomembno naložbo, skupaj vredno okoli 150.000 evrov, medtem ko je bila vrednost vseh nepremičnin podjetja okoli 25 milijonov evrov. Nadzorniki zato temu poslu niso namenjali pretirane pozornosti, je pojasnila. Prav tako naj bi imel direktor za tako majhne nakupe vse pristojnosti, da jih izpelje brez soglasja nadzornikov.

Bajc: Spomin me je precej zapustil

Na sodišče je bil danes vabljen še nadzornik Gregor Bajc, sicer nekdanji predstavnik zaposlenih v nadzornem svetu Imosa, ki ga je spomin zaradi zdravstvenih težav, kot je dejal sam, precej zapustil. Tako se večine stvari v zvezi s poslom v Trenti spominja le še tistega, kar so poročali mediji, o tem, kar je povedal kriminalistom v preiskavi, prav tako ni znal povedati nič, "a če je tako dejal pred leti, potem bo že držalo".

Tožilec Luka Moljk je Bajca želel soočiti z izpovedjo nekdanje nadzornice Vrtačnik. Ta je namreč dejala, da je Bajec, potem ko se je o poslu v Trenti izrekla protikorucijska komisija, direktorja Imosa na seji nadzornega sveta spraševal, ali se je bilo res treba igrati z nakupom nepremičnin predsednika vlade. Bajec se danes tudi tega ni spomnil. Majnik naj bi mu takrat sicer odgovoril, da morajo delati usluge tako levim kot desnim, je kriminalistom pred leti povedala Vrtačnik.

Še krajše je bilo pričanje stečajnega upravitelja Toneta Kozelja, ki je vodil stečajni postopek družbe Eurogradnje. Kot je povedal, pri prodajnem postopku zemljišč v Trenti Imosu ob pregledu dokumentacije ni ugotovil nobenih posebnosti, ki bi terjale ukrepanje. "Oškodovanja v Eurogradnjah ni bilo, podjetje je zaključilo posel," je zatrdil.