"Preiskovalci opravljajo šest preiskav poslovnih prostorov na območjih policijskih uprav Maribor, Ljubljana in Celje, kjer iščejo in zasegajo dokaze," so pojasnili na Generalni policijski upravi. "S kaznivimi dejanji je bila pridobljena protipravna premoženjska korist za 17 milijonov evrov," so dodali.
Po doslej ugotovljenih informacijah so osumljeni bančniki iz banke s sedežem v Mariboru med letoma 2008 in 2010 v nasprotju s predpisi in dobro bančno prakso štirim gospodarskim družbam odobrili več kreditov, čeprav so vedeli, da jih družbe ne bodo sposobne vrniti, krediti pa tudi niso bili ustrezno zavarovani, so še pojasnili policisti.
V Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) so potrdili preiskave v mariborski podružnici ter da preiskovalci preverjajo sum kaznivih dejanj pred letošnjo pripojitvijo Probanke k DUTB-ju in začetkom nadzorovane likvidacije Probanke septembra 2013.
Osumljeno vodstvo nekdanje Probanke
Po navedbah Siol.neta so med osumljenimi nekdanja predsednica in člana uprave Probanke, Romana Pajenk, Milana Lah in Vito Verstovšek. Sumijo jih zlorabe položaja pri odobritvi posojil družbam v lasti Tomaža Ročnika, brata Pajenkove. Poleg njih sta osumljena tudi direktor nekdanje mariborske poslovne enote Probanke in direktor Profectusa Borut Bizjak in Peter Lobnik, nekdanji direktor za komercialno bančništvo v Probanki.
Pajenkova je na zaslišanju pred parlamentarno komisijo, ki preiskuje zlorabe v bančništvu, aprila letos zatrdila, da o poslih, ki jih je njen brat najemal v Probanki, ni vedela ničesar in da se je iz odločanja o poslih z njim izločila, je poročal Radio Slovenija.
Po informacijah 24ur.com kriminalisti zaradi spornih posojil nekdanje uprave Probanke pod vodstvom Romane Pajenk iščejo poslovno dokumentacijo, ki se nanaša na milijonska posojila nekdanje Probanke družbam Zlata Moneta II, Medaljon, celjskemu Klasju in Pekarnam Ptuj.
V primeru posojila Klasju Celje in Pekarnam Ptuj naj bi šlo za pet milijonov evrov, denar pa naj bi bil v resnici namenjen enemu izmed podjetij Tomaža Ročnika, ki naj bi potem s tem denarjem kupil delnice NKBM-ja, ki jih je imela v lasti Probanka.
Probanka je bila pripojena DUTB-ju
Premoženje Probanke je bilo skupaj s premoženjem Factor banke v začetku tega leta po odločitvi vlade pripojeno k DUTB-ju, banki pa sta izgubili bančno licenco in ugasnili. Na DUTB-ju je zato tudi dokumentacija, povezana s posojili obeh bank.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje