Nekdanji stečajni upravitelj Tama Mirko Žagar v zapor zaradi izposojanja denarja iz stečajne mase podjetja. Foto: MMC RTV SLO
Nekdanji stečajni upravitelj Tama Mirko Žagar v zapor zaradi izposojanja denarja iz stečajne mase podjetja. Foto: MMC RTV SLO

stečajnemu upravitelju Tama Mirku Žagarju, ki bo moral v zapor za tri leta in pol.

Višje sodišče je potrdilo sodbo tudi njegovi hčerki Jasni Žagar, ki je dobila eno leto pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo treh let, in podjetniku Dušanu Pompetu, ki ga je višje sodišče oprostilo obtožb, pišeta Delo in Večer.

Žagar je zlorabil uradni položaj, ker je posojal denar iz stečajne mase
Žagarju je tožilstvo očitalo kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, sodišče pa je na obeh stopnjah to potrdilo in upoštevalo tudi pri odmeri višine kazni, ki jo je predlagal tožilec Boris Marčič. Nekdanji stečajni upravitelj je kaznivo dejanje zagrešil od sredine leta 1996 do 2003, in sicer s posojanjem denarja iz stečajne mase Tama.

Sodišče bo odvzelo protipravno premoženjsko korist
Žagar prek družinskega podjetja Mitrej, ki ga je leta 1998 podaril hčerkama, družbi Pompe izdajal račune za svetovanje, elaborate, vodenje računovodstva in podobno, ta pa mu je, ker je denar posojal iz stečajne mase, plačala okoli 584.000 evrov. Sodišče bo zdaj Mitreju odvzelo protipravno premoženjsko korist, Žagar pa mora oškodovanim Tamovim družbam na podlagi pravnomočne sodbe vrniti skoraj 2,7 milijona evrov.

Za Pompeta zmanjkalo dokazov
Jasni Žagar je tožilec kot direktorici Mitreja očital pomoč pri zlorabi uradnega položaja ali uradnih pravic, Dušanu Pompetu pa napeljevanje Žagarja k zlorabi uradnega položaja ali pravic. Za njega je tožilec sicer predlagal dve leti in pol zapora, a ga je okrožno sodišče oprostilo zaradi pomanjkanja dokazov in dejstva, da je časovno obdobje v obtožbi precej široko. Kot piše Delo, se je tožilec proti temu delu sodbe pritožil, česar pa višji sodniki tega niso upoštevali.

Tudi Pompe v zapor, a zaradi drugega primera
Kljub oprostilni sodbi pa Pompeta vseeno čaka zaporna kazen, saj ga je namreč nedavno sodišče v drugem procesu pravnomočno obsodilo na dve leti zapora zaradi oškodovanja upnikov, poskusa oškodovanja in ponarejanja listin. V zapor mora tako že drugič, potem ko je pred časom odslužil sedemmesečno zaporno kazen zaradi napeljevanja prav tako že nekdanjega stečajnega upravitelja Albina Puclina k posojanju denarja iz stečajne mase, še pišeta časopisa.