Jože Kozmus je Prevent Global vodil osem let. Leta 2012 ga je vodstvo družbe ovadilo, ker naj bi svojemu sinu omogočil 11 milijonov nezakonite premoženjske koristi. Foto: BoBo
Jože Kozmus je Prevent Global vodil osem let. Leta 2012 ga je vodstvo družbe ovadilo, ker naj bi svojemu sinu omogočil 11 milijonov nezakonite premoženjske koristi. Foto: BoBo
Prevent je leta 2012 končal v stečaju. Foto: MMC RTV SLO

Poleg Kozmusa je sodišče oprostilo tudi soobtoženega Antona Kuharja, ki mu je tožilstvo očitalo napeljevanje k zlorabi položaja pri projektu laserskih kartic. Sodba sicer še ni pravnomočna, tožilstvo pa je že napovedalo pritožbo.

Kozmus naj bi, sodeč po obtožnici, zlorabil svoj položaj s tem, ko naj bi kot prvi mož Preventa Globala v letih 2004 in 2005 omogočil oškodovanje družbe z dajanjem nezavarovanih posojil podjetju Global Investments Group (GIG), ki ga je na Novi Zelandiji soustanovil Kuhar.

Podjetje GIG naj bi nato od ameriške družbe Lasercard Corporation (LCC) odkupilo znanje in tehnologijo za izdelovanje laserskih kartic v tovarni, ki so jo načrtovali v Slovenj Gradcu, vendar projekta niso nikoli uresničili.
Tožilstvo navaja, da je Kozmus GIG-u prek posojilnih pogodb s Kuharjem posodil najmanj 20,9 milijona evrov. Od tega je 16,5 milijona evrov GIG plačal LCC-ju, preostali znesek pa naj bi predstavljal veliko premoženjsko korist za GIG. Kuhar pa je po besedah tožilstva Kozmusa, ki je poleg omenjenih 20,9 milijona evrov v projekt vložil tudi lastnih pet milijonov evrov, napeljeval h kaznivemu dejanju zlorabe položaja ali pravic.

Sodišče: Oba sta se trudila za izvedbo posla
A sodnica Valerija Matvos-Jeromel je med drugim menila, da Kozmusu ni mogoče očitati, da si za realizacijo posla ni prizadeval, prav tako meni, da ni mogoče trditi, da je bil GIG slamnata družba. Po mnenju sodnice tudi ni dokazano zatrjevanje, da je nastala velika premoženjska škoda, saj je družba GIG leta 2007 na Prevent Global s pogodbo prenesla vse pravice, vendar pa nova vodstva Preventa Globala posla niso nadaljevala, medtem ko je Kozmus v posle takrat vlagal tudi svoj denar.

Po mnenju sodišča Kozmusu ni bilo dokazano, da je GIG-u namenoma omogočil pridobitev premoženjske koristi in da je ravnal v nasprotju z načeli skrbnega gospodarja. Ker Kozmus ni namenoma kršil zakona, potem tega ni storil tudi Kuhar, je dejala sodnica. Sodišče je tako izreklo oprostilno sodbo, stroški postopka pa v celoti bremenijo državni proračun.

Projekt laserskih kartic se je sicer sklenil šele v stečajnem postopku Preventa Globala, ko je po postopku mednarodne arbitraže družba LCC umaknila prijavljeno terjatev v znesku 2,5 milijona evrov in v stečajno maso Preventa Globala leta 2012 nakazala 278.000 evrov. Prevent Global je v stečaju od avgust 2010, ovadbo v tej zadevi pa je leta 2009, ko je bil predsednik uprave Preventa Globala, podal Ivan Majcen.