Delovna skupina za oceno ogroženosti je predlagala zmanjšan obseg varovanja tožilcev in sodnice, ki preganjajo domnevne člane Kavaškega klana pri nas. Po informacijah TV Slovenija so oceno ogroženosti spremenili zato, ker so morilci Sadka Zovka v priporu – čeprav so ga umorili člani Škaljarskega klana, in ne Kavaškega, je poročal novinar Gašper Petovar.
Generalni direktor policije Senad Jušić je predlogu sledil, odločitev o odpravi fizičnega varovanja je bila sprejeta. Kot je prvi poročal časopis Večer, so bili varnostniki prejšnji petek o njej najprej obveščeni, odpovedane so bile njihove nastanitve, stanovanja v bližini varovanih oseb, nastajali so tudi že novi delovni razporedi, nato je v popoldanskih urah prišlo do preobrata. Z vrha Centra za varovanje in zaščito je varnostnikom prišel nov ukaz – varovanje ostaja.
Kaj se je vmes spremenilo? Po informacijah novinarke Televizije Slovenija Irene Ulčar Cvelbar so bili v petkovih popoldanskih urah o tem, da se fizično varovanje sodnici in tožilcem ukinja, obveščeni tako na generalnem državnem tožilstvu kot na vrhovnem sodišču. Takoj so obvestili ministrico za pravosodje Andrejo Katič, ta pa je po telefonu poklicala notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Katičeva naj bi – po informacijah novinarke – protestirala tako zaradi same odločitve o zmanjšani stopnji varovanja kot zaradi načina obveščanja.
Nadaljevanje je znano. Odločitev je bila (začasno) preklicana, tožilci in sodnica do preklica ostajajo fizično varovani. Zakaj so si v policiji v nekaj urah premislili, ni jasno in vzbuja dvom o političnem vmešavanju v odločitve policije, saj se strokovne odločitve praviloma ne spreminjajo ad hoc, v nekaj urah. Po informacijah Televizije Slovenija je preklic oziroma odlog ukinitve 24-urnega varovanja od generalnega direktorja policije Jušića v petek popoldne kar po telefonu zahteval minister Poklukar. Novinarja sta informacije preverjala tako pri generalnem direktorju policije kot pri notranjem ministru, a se ne Jušić ne Poklukar na telefonske klice in sporočila do zdaj nista odzivala, da bi okoliščine pojasnila, informacije Televizije Slovenija pa, ali potrdila ali zanikala.
GPU: Nova ocena stopnje ogroženosti
Generalna policijska uprava (GPU) je pojasnila, da je Center za varovanje in zaščito (CVZ) sledil novi oceni stopnje ogroženosti.
"Center za varovanje in zaščito je ravnal v skladu z aktualizirano oceno ogroženosti, ki jo je pripravila delovna skupina. Ker ni predhodno obvestil predstojnikov organov ogroženih oseb z aktualno oceno ogroženosti, policija ni prekinila varovanja in nadaljuje fizično varovanje ogroženih oseb do preklica. Vsebina ocene ogroženosti je tajen podatek," so zapisali na GPU-ju.
Mnenje poznavalca
"Ustvarja se vtis, kot da policija to področje dela nekako stihijsko obvladuje, nekako neorganizirano, kot da ni nadzorovano, kot da zadeve nima pod nadzorom," je dejal Gregor Novak, nekdanji vodja preventivnega in operativnega varovanja CVZ-ja.
Zadnji dogodki so posebej problematični, ker tožilci in sodniki v teh primerih vodijo ene najtežjih kazenskih postopkov v državi. "Ti tožilci in sodniki potrebujejo visoko stopnjo občutka varnosti. Zakaj? Zato, da lahko svoje delo opravijo nepristransko in kakovostno," je pojasnil Novak.
Dogajanje dobiva tudi politično dimenzijo. "Rekla bi, da gre za res očitno krizo vodenja na policiji, ki je v tej samostojni državi še ne pomnimo," je na novinarski konferenci povedala poslanka NSi-ja Vida Čadonič Špelič.
Neuradno naj bi ponovno 24-urno varovanje sodnice in tožilcev zahteval sam minister za notranje zadeve Poklukar, čeprav je za varovanje ogroženih sodnikov in tožilcev odgovoren generalni direktor policije. "Dopuščam možnost, da mu iz nekih razlogov lahko minister kar koli reče. Problem pa bi bil, če bi minister to naročil. Vsaj po mojem mnenju bi to znal biti velik problem," je komentiral Gregor Novak.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje