"Kar se dogaja, je resen problem, saj ne gre za eno afero, ampak za stanje, ki traja," je dejal Miro Cerar. Foto: TV Slovenija/zajem zaslona

Četrtkovo poročanje oddaje Tarča na TV Slovenija sta v Odmevih, ki jih je vodila Tanja Starič, komentirala strokovnjak za varnostne vede Miroslav Žaberl in ustavni pravnik Miro Cerar.

V Tarči so razkrili, da naj bi varnostniki policisti nepooblaščeno zbirali zasebne podatke o tožilki Mateji Gončin v zadevi Kavaški klan, pa tudi o predsednici DZ-ja Urški Klakočar Zupančič. Poleg tega naj policija ne bi ukrepala, ko je sumljivo vozilo januarja zasledovalo vozila tožilke, tožilcev iz BiH-a in skesanca v zadevi Kavaški klan Sadka Zovka, ki je bil konec novembra umorjen v Ljubljani.

Odzivi pristojnih so zelo mešani. Medtem ko direktor policije Senad Jušić zavrača navedbe o slabem delu policije in Centra za varovanje in zaščito, katerega policisti naj bi na sporen način zbirali podatke, je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar izdal usmeritve za celovito organizacijo centra. "Za zdaj ne vemo, kaj točno naj bi to pomenilo, a če beremo ministrove usmeritve, se zdi, kot da je bilo teh zapletov v Centru za varovanje in zaščite dovolj in je zato izdal usmeritve, ki govorijo o dokaj celoviti organizaciji in novi sistemizaciji delovnih mest." Usmeritve glede nadzora nad ustreznim spremljanjem delovnih procesov pa bo naloga generalnega direktorja policije, pojasni Žaberl.

Glede mešanih sporočil, ki prihajajo iz vodstva policije in z notranjega ministrstva, je Žaberl dejal, da bi se morala oba predstojnika institucij pogovoriti, a da je jasno, da mora direktor policije upoštevati ministrova navodila.

Sorodna novica Razkritja nepravilnosti v policiji

"Če se zgodi napaka, je treba ukrepati takoj. Kar se dogaja, je resen problem, saj ne gre za eno afero, ampak za stanje, ki traja. Nad delom Centra za varovanje in zaščito se pritožujejo oziroma imajo resne skrbi državna tožilka in njeni kolegi. Premier pravi, da policija v tem segmentu ne dela dobro že dve leti. Na drugi strani slišimo generalnega direktorja policije, da je vse v redu. To je stanje, ki je skrb vzbujajoče. Policija je namreč skupaj z ministrstvom za notranje zadeve pomemben državotvorni resor, v katerega mora biti med državljani največ zaupanja. Oni skrbijo za našo varnost in za človekove pravice," pa je opozoril Miro Cerar in dodal, da je treba ugotoviti nezakonitosti, jih preprečiti in predvsem uskladiti delovanje vlade. "Kajti kakšno pa je lahko zdaj zaupanje v vlado, če sam premier dvomi o delu policije, policija pravi, da dela dobro, minister pa je nekje vmes?"

Cerar je še poudaril, da je policija bistven člen v kazenskih postopkih, kar pomeni, da to, če policija ne dela dobro ali je delno koruptivna, se politizira ipd., bistveno vpliva na delo tožilstva in na sodišča. "Potem ostanemo brez kakovostnih kazenskih pregonov, potem nimamo več pravne države na tem področju in zato je to stanje izredno skrb vzbujajoče in ga je treba v zelo kratkem času začeti resno reševati ter se ne politično ali kako drugače obtoževati."

"Policija mora delovati zakonito in po strokovnih standardih, za kar je prvi odgovoren njen generalni direktor. Objektivno pa sta odgovorna tudi minister in na koncu tudi celotna vlada. Odgovornost se od subjektivne premika k objektivni, kjer odgovarjaš, tudi če nisi kriv. Na koncu nas, volivcev, državljanov, ne zanima, kdo je kriv. Nas zanima, ali bo policija korektno delovala, za kar je soodgovorna celotna vlada," je še poudaril Cerar.

Na vprašanje, kako skrb vzbujajoči so indici, da naj bi v službo za varovanje vdrla politika in zbirala posnetke, ki bi bili potem uporabljeni v političnem boju, in kaj to pomeni za policijo in Center za varovanje in zaščito, je Žaberl odgovoril: "Za zdaj gre za domneve in obtožbe tožilke, ki je bila varovana, in anonimne priče, ki naj bi bila zaposlen v tem centru. Ne bojim se, da ne bi prišli resnici do dna, kajti ovadba je bila podana na Specializirano državno tožilstvo. Tam bo potekala preiskava, kar pomeni, da policija ne bo preiskovala same sebe. Za to so specializirani policisti, ki delajo na državnem tožilstvu. Če se morebiti omenjene navedbe izkažejo za resnične – predvsem so skrb vzbujajoče navedbe, da naj bi šlo za politično nabiranje informacij, ali pa še huje, da bi te informacije odhajale v kriminalne kroge –, potem je to skrajno skrb vzbujajoče in alarmantno."

Žaberl je ob tem dejal, da je po eni strani pohvale vredno delovanje policije pri učinkoviti aretaciji domnevnih morilcev v Črnučah. Po drugi strani pa se zastavljata dve vprašanji: prvič, zakaj se niso upoštevala predhodna sporočila o črnem vozilu, ki naj bi sledilo bosanskim tožilcem. Drugo vprašanje pa je, po Žaberlovem mnenju, vprašanje korektnosti izvedbe iskanja osumljenca z vzdevkom Cezar, za katerim naj bi bila izdana mednarodna tiralica, a so ga našli in aretirali šele po storjenem zločinu.

"Res je zelo pomembno, da tukaj ločimo zrnje od plev, da se razišče problematični del v policiji, ne da se celotna policija izpostavi sumu. Ogromno ljudi v policiji se požrtvovalno trudi za državljane, vsak dan opravljajo težko delo. Govorim o policistih na različnih ravneh, tudi o kriminalistih in drugih. Zato je še toliko pomembneje, da se izvedejo notranje preiskave. Res je skrb vzbujajoče, ker se pojavljajo popolnoma kontradiktorne informacije," je sklenil Cerar.

Resni očitki o delovanju Centra za varovanje in zaščito