Da je predsednik SDS-a Janez Janša vložil pritožbo in da namerava vložiti tudi odškodninske tožbe neposredno na Evropsko sodišče za človekove pravice, je prvi poročal tednik Reporter, informacije pa so potrdili v SDS-u.
Janša, ki je bil v aferi Patria do zastaranja obtožen sprejemanja daril za nezakonito posredovanje, se je odločil za pritožbo, ker meni, da so se pri odločanju okrajnega sodišča v zadevi zgodile kršitve kazenskega zakona in bistvene kršitve določb kazenskega postopka.
Na Okrajnem sodišču v Ljubljani so potrdili, da so v sredo prejeli Janševo pritožbo in da je to tudi edina pritožba zoper sklep o zastaranju v zadevi Patria.
Ustavno sodišče: Obtožni akt ni izpolnjeval pogojev
Višjemu sodišču zato predlaga, da pritožbi ugodi in sklep v delu, ki se nanaša na Janšo, razveljavi in vrne okrajnemu sodišču v ponovno odločanje. Kot piše v pritožbi, iz odločbe ustavnega sodišča v tej zadevi izhaja, da obtožni predlog ni izpolnjeval zakonskih pogojev za vodenje kazenskega postopka. Sodnica bi morala obtožni predlog preizkusiti in ga zavreči, še piše o zastaranju. Sodišče je torej po Janševem mnenju prezrlo oziroma ni upoštevalo, da so odločbe ustavnega sodišča obvezne.
Ustavni sodniki so tudi po lastnih besedah s tem dali sodstvu priložnost, da samo razreši položaj neprimernega obtožnega predloga. A okrajna sodnica se ni odločila za preizkus obtožnega akta, temveč je odločila, da je zastaral.
Sodnica: Velja starejši zakon
Ljubljanska okrajna sodnica Tanja Lombar Jenko je namreč pred nekaj tedni odločila, da zadevo Patria zavrže zaradi njenega zastaranja. Sodnica se je odločala, ali glede zastaranja velja določba kazenskega zakonika iz časa, ko naj bi bila storjena kazniva dejanja in po kateri Patria zastara letos, ali novejša določba, po kateri je v primeru razveljavitve pravnomočne sodbe zastaralni rok dve leti od te razveljavitve.
Sodnica je v sklep zapisala, da je kazenski zakonik, ki je veljal v času, ko naj bi se zgodila kazniva dejanja, absolutno zastaranje predvideval po desetih letih, zato se novi zakonik ne more upoštevati.
Takšno stališče sodišča je po Janševem mnenju oziroma njegovega zagovornika Francija Matoza pravno zgrešeno, sklep pa nezakonit.
Drugi se niso pritožili
Tožilstvo je Okrajno sodišče v Ljubljani že pred dvema tednoma obvestilo, da se na sklep o ustavitvi postopka Patria zaradi zastaranja ne bo pritožilo. Tudi Janševa soobtožena v tej zadevi, brigadir Tone Krkovič in prokurist Rotisa Ivan Črnkovič, sta kmalu po odločitvi sodišča napovedala, da se nanjo ne nameravata pritožiti.
Nakup finskih oklepnikov 8 x 8 je prerasel v eno večjih afer v samostojni Sloveniji. Sojenje v zadevi Patria se je začelo leta 2011 in se dve leti pozneje končalo z obsodilno sodbo, ki sta jo potrdili tako višje kot vrhovno sodišče, Janša, Krkovič in Črnkovič so nekaj časa preživeli v zaporu. Vendar pa je ustavno sodišče sodbe razveljavilo in zadevo vrnilo ljubljanskemu okrajnemu sodišču v ponovno sojenje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje