Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Mariborska obvoznica je bila proti Lendavi in Šentilju več ur zaprta. Promet so sprostili malo pred 18. uro in bo do preklica potekal po eni polovici dvosmerno. Voznike, ki jih bo na tem odseku tudi zaradi počitniških potovanj veliko, bodo poskušali čim bolj obveščati, naj uporabijo alternativne povezave.

To je ena najslabših kombinacij, kar jih lahko gasilec doživi na terenu. Zaradi temperature se je začel rušiti strop na samem vkopu. Beton je bil obremenjen z zelo visokimi temperaturami, po našem mnenju preko tisoč stopinj. Fantje, ki so porabili zaloge zraka in so se umikali, so poročali, da je temperatura spodaj, na višini pol metra ali metra, približno 800 stopinj.

Drago Žibek, vodja intervencije, po poročanju TV Slovenija

Mariborski operativno-komunikacijski center je bil o nesreči na štajerski avtocesti obveščen okrog 7. ure. V predoru se je zgodil nalet štirih tovornih vozil, na srečo ni nihče umrl, je pa nastala ogromna gmotna škoda.

V Darsu po prvem pregledu ugotavljajo, da je uničena elektroinštalacijska oprema, poškodbe so tudi na betonskem oboku in na prometni opremi. Zaradi zagotovitve varnosti uporabnikov bo pokriti vkop Malečnik proti Avstriji do preklica zaprt, promet pa bo preusmerjen na drugo polovico avtoceste in bo potekal dvosmerno, so zapisali na Twitterju.

Več informacij o tem, kdaj bodo predvidoma odstranili zaporo, bodo lahko dali po intervencijskem komisijskem pregledu ter analizi betona in drugih potrebnih preiskavah.

Predvidoma bo to konec tedna, so še navedli v Darsu.

Pri Malečniku trčila štiri tovorna vozila

V akciji sodelovalo 120 gasilcev

Vodja intervencije Primož Osojnik iz mariborske poklicne gasilske brigade je povedal, da so takoj po obvestilu o požaru v predoru aktivirali dodatne ekipe gasilske brigade, nato pa so na pomoč prišli tudi gasilci enajstih prostovoljnih društev. Skupaj je po njegovih besedah v akciji sodelovalo 120 gasilcev s 33 vozili. Aktivirali so tudi nujno medicinsko pomoč in ekološki mobilni laboratorij, ki je vzel vzorce požarne vode in snovi, ki so jih vozili različni tovornjaki.

"Reševalci so s prizorišča v Univerzitetni klinični center Maribor odpeljali eno osebo, ki pa je na srečo le lažje poškodovana," je dejal Osojnik. Druge voznike tovornih vozil jim je po njegovih besedah kljub manjšim težavam, ko sprva sploh niso vedeli, koliko ljudi bi lahko bilo ujetih v predoru, uspelo najti.

Kot je še dodal, na srečo v predoru ni bilo nikogar in so se vsi vozniki pravočasno rešili iz svojih vozil. Na mestu dogodka sta ostali dve društvi, ki sta opravljali požarno stražo pri odstranjevanju zoglenelih tovornjakov. Eden od njih je prevažal blago, drugi avtomobile, tretji cisterno s kalcijevim karbonatom, a ta snov naj ne bi bila nevarna za okolje.

Po besedah predstavnika Darsa Mitje Stojnška so o dogodku takoj, ko so bili obveščeni, obvestili regijski center za obveščanje. Dokler so lahko, so pristojne oskrbovali z dodatnimi informacijami, a je požar po nekaj minutah povzročil, da je dim zakril pogled videonadzornim kameram, pozneje pa je vsa oprema v požaru tudi zgorela.

Po doslej zbranih informacijah so močno poškodovani betonski obok predora do armature, pa tudi praktično vsa prometna signalizacija, kamere in razsvetljava. Preiskava bo pokazala natančne poškodbe, ki so nastale na objektu, je dodal Stojnšek. Kako dolgo bo trajala sanacija, je po njegovem mnenju za zdaj težko napovedati.

Poudaril je, da so vsi zastoji na avtocesti jasno označeni in da gre pri tovrstnih primerih verjetno za nepozornost voznikov, morda zaradi preusmerjene pozornosti na ekran.

Ob tem se je zahvalil policistom, ki so po nesreči v razmeroma kratkem času z organiziranim obračanjem rešili vsa vozila, ki so ostala ujeta pred predorom.

Foto: Dars
Foto: Dars