Policisti Policijske postaje Medvode so pretekli konec tedna na Celovški cesti v Šentvidu prijeli dva državljana Bolgarije, ki sta sistematično vlamljala v bankomate po Sloveniji na način t. i. cashtrappinga in pri tem ukradla okoli 6.000 evrov. Na PU Ljubljana ob tem uporabnikom svetujejo, da bankomate pred dvigom preverijo.
Poseben način vlamljanja v bankomate
Cashtrapping je način vlamljanja v bankomate, ko storilci s posebej za ta namen prirejenim orodjem poškodujejo vratca bankomata in iz njega izvlečejo gotovino. Kot je pojasnil vodja oddelka za gospodarsko kriminaliteto kriminalistične policije Policijske uprave (PU) Ljubljana Martin Rupnik, storilci z bančno kartico poskušajo izvesti dvig, po vnosu zneska transakcijo prekinejo in z orodjem denar izvlečejo iz bankomata. Gre za nekakšne vilice ali pa posebno letev z obojestranskim lepilnim trakom, na katero se denar zalepi. Kot je dodal Rupnik, se to na računu uporabnikov lahko vidi ali pa tudi ne.
V trenutku, ko sta Bolgara poskušala izvleči denar iz bankomata, je bil o tem obveščen procesni center Bankart. Zaradi usklajenega delovanja več enot policije in procesnega centra pa so storilca na Celovški cesti lahko hitro prejeli, je pojasnil Rupnik.
Primer so nato po njegovih besedah prevzeli kriminalisti ljubljanske kriminalistične policije. Osumljenima so odredili pridržanje ter jima zasegli vozilo in večje število kartic, za katere še preverjajo, ali so bile ukradene, bile pa so izdane predvsem na tuje državljane. Zasegli so jima tudi nekaj orodja, najverjetneje uporabljenega pri kaznivih dejanjih, in okoli 120 bankovcev po 50 evrov. Ljubljanski preiskovalni sodnik jima je nato po večurnem zaslišanju odredil pripor.
Vlomilca sta povratnika
Kot je dodal Rupnik, sta osumljenca izvedla vsaj štiri kazniva dejanja velike tatvine na območju policijskih uprav Ljubljana, Maribor, Kranj in Celje in jima grozi kazen do pet let zapora.
Bolgara sta po njegovih besedah povratnika, ki sta že v preteklosti izvrševala premoženjska kazniva dejanja v Sloveniji in drugih državah. Policisti so zato o kaznivih dejanjih obvestili tudi vse države članice Europola, v katerih bi osumljenca v tem obdobju lahko izvrševala takšna kazniva dejanja.
Preverite, ali je reža za izdajo gotovine prosto dostopna
Ob tem policija uporabnikom svetuje, da pred dvigom preverijo, ali je reža za izdajo gotovine prosto dostopna. V primeru uspešnega dviga se mora pomakniti navznoter, če je na kakršen koli način manipulirana, pa ostane negibna. Če se stanje uporabnika na računu zmanjša in ne dobi gotovine, pa policija svetuje, naj obvesti skrbnika bankomata ali bančne kartice in počaka na kraju.
Storilci sicer tovrstna kazniva dejanja izvajajo predvsem na bankomatih, kjer ni varnostnih kamer in veliko ljudi v okolici. Letos so bila to prva štiri tovrstna kazniva dejanja, lani so jih obravnavali 39, leta 2017 pa 98.