Slovenski policisti so akcijo izvedli v sodelovanju s hrvaško policijo, samo na slovenskem ozemlju pa so zasegli okoli 600 kilogramov zaščitenih morskih datljev (imenovanih tudi prstaki).
V Sloveniji se je preiskava začela avgusta lani, ko so hrvaški policisti slovenske obvestili, da na območju hrvaške Istre deluje tihotapska združba, ki nabira zaščitene školjke in jih nato tihotapi v Slovenijo za nadaljnjo prodajo.
Hrvaški tihotapci vozili školjke v Slovenijo
Med preiskavo so ugotovili, da hrvaški del tihotapcev skrbi za izlov zaščitenih morskih sadežev in njihov prevoz z ladjami do Slovenske obale, tu pa so jih prevzemali slovenski sostorilci, ki so poskrbeli za prevoz in hrambo do prodaje gostincem na območju celotne Slovenije. Osumljenci so med julijem in novembrom v Slovenijo pretihotapili 2.315,5 kg morskih datljev, 144 kg dondol in najmanj 24 kg kapesant.
Hrvati so za kilogram datljev prejeli 34 evrov, slovenski preprodajalci pa so s kilogramom zaslužili najmanj 62 evrov. Skupaj naj bi si tako pridobili za 143 tisoč evrov protipravne koristi.
Osumljenim grozi zapor
Policisti so zoper osumljence podali kazenske ovadbe za kaznivo dejanje hudodelskega združevanja (zagrožena kazen je od šest mesecev do osem let zapora) ter kaznivo dejanje nezakonitega ravnanja z zaščitenimi živalmi in rastlinami (6 mesecev do 10 let zapora).
Ukrepali bodo tudi zoper druge vpletene, med katerimi so tako pravne in fizične osebe, prevozniki in gostinci.
Datlji so zavarovani
Morski datlji so morski sadež, ki je zavarovan tako s slovensko zakonodajo kot z mednarodnimi akti. Njihovo nabiranje, trgovanje in posedovanje je prepovedano v večini evropskih in sredozemskih držav, med katerimi so tudi Slovenija, Hrvaška in Črna gora.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje