Obsojeni nekdanji direktor Hita Danilo Kovačič je bil pomiloščen po mesecu dni zapora, država pa mu mora plačati še 8.000 evrov odškodnine. Foto: BoBo
Obsojeni nekdanji direktor Hita Danilo Kovačič je bil pomiloščen po mesecu dni zapora, država pa mu mora plačati še 8.000 evrov odškodnine. Foto: BoBo

Evropsko sodišče za človekove pravice je zaradi sodnih zaostankov razsodilo v devetih primerih proti Sloveniji in ji naložilo plačilo okoli 40.000 evrov, med drugim tudi v korist Danila Kovačiča.

Ta je tožbo proti Sloveniji na sodišču v Strasbourgu vložil maja 2008 zaradi kršenja 6. člena evropske konvencije o zaščiti človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki določa pravico do poštenega sojenja v razumnem roku.

Kovačič je Slovenijo tožil zaradi postopkov v t. i. zadevi Hit, ko je bila obtožnica proti njemu zaradi zlorabe položaja v tem novogoriškem igralniškem podjetju vložena decembra 1993, zaporna kazen mu je bila izrečena leta 2000, po vrsti njegovih pritožb pa je zadnja sodba v primeru - zavrnitev pritožbe na ustavnem sodišču - bila februarja 2008.

Na okrožnem sodišču so 12. junija 2000 odločili, da je nekdanji direktor novogoriškega Hita kriv zlorabe položaja in je bil obsojen na štiri leta zapora. Vrhovno sodišče mu je nato po vloženih zahtevah za varstvo zakonitosti kazen znižalo za štiri mesece.

Za mnenje o zakonitosti in pravilnosti kazenskega postopka se je nato obrnil tudi na ustavno sodišče, ki je februarja 2008 pritožbo zavrnilo kot neutemeljeno. V zaporu je bil kak mesec, saj ga je nekdanji predsednik republike Janez Drnovšek februarja 2006 pomilostil.

Pomilostitev ni bila dovolj
Sodišče v Strasbourgu je zavrnilo argumente Slovenije, da je bil že ustrezno zadoščen s pomilostitvijo in znižanjem kazni, saj je presodilo, da ni razvidno, da bi bila razlog zanju tudi dolžina postopka.

Prav tako je zavrnilo argumente o kompleksnosti zadeve kot tudi glede zdravstvenih težav obtoženca, zaradi katerih je bil postopek daljši. Sodišče je tako upoštevalo, da so postopki na štirih ravneh trajali skupno 14 let in dva meseca. Kovačiču je zato prisodilo 8.000 evrov odškodnine.

Preostalim pritožnikom mora Slovenija plačati 33.000 evrov
Sodišče je danes proti Sloveniji razsodilo še v osmih primerih zaradi kršenja 6. in 13. člena evropske konvencije. 13. člen določa pravico do učinkovitega pravnega varstva na domačih sodiščih. V teh primerih je Sloveniji naložilo plačilo skupno okoli 33.000 evrov. Civilni ali kazenski postopki, o katerih je sodišče razsojalo, so trajali od sedem do skoraj 13 let.