Robert Bizjak Ovidoni se vseh podrobnosti ni spomnil, prav tako nima več vpogleda v dokumentacijo, ker se je v zadnjem letu upokojil. Po koncu gradnje je prejel dokazila o brezhibnosti objekta, katerega del so bili rezultati meritev in potrdila. Temu je verjel, zato same opreme niso posebej preizkušali. Ob obhodih med samo gradnjo in po njej je namreč videl, da so posamezni delavci opravljali različne meritve, je dejal.
Na vprašanje odvetnika Srečka Fišerja, ki zagovarja obtoženega Marjana Orla, je Bizjak Ovidoni odgovoril, da se ne spomni, ali je bil imenovan tudi poseben nadzornik za medicinsko opremo in medicinske pline. Prav tako ni vedel povedati, ali je med vso dokumentacijo tudi načrt medicinske opreme. Zagovornik obtoženega Vinka Jazbeca, Dejan Marković, pa je povedal, da je med pričanjem Ivo Blažević povedal, da na gradbišču niso imeli načrta medicinske opreme, so pa imeli vse druge potrebne načrte. Načrt medicinske opreme je bil narejen leto dni pozneje kot preostali načrti, saj se na prvem razpisu za nabavo opreme ni javil nihče.
Ob opozorilu obtoženega Marjana Orla, da je v navodilih za uporabo zapisano, da je uporabnik dolžan tudi sam testirati brezhibnost medicinske opreme, se tega Bizjak Ovidoni ni spomnil. Še enkrat je poudaril, da je bil za nadzor nad celotno gradnjo, torej tudi nad testiranji medicinske opreme, odgovoren investitor, to je ministrstvo za zdravje.
Glavna obravnava se bo nadaljevala septembra z zaslišanjem nekdanje direktorice šempetrske bolnišnice Nataše Fikfak.
Smejalni plin namesto kisika
Preiskavo je marca 2016 sprožila nepričakovana smrt 52-letnega moškega na šempetrski urgenci, čeprav njegove izvorne poškodbe niso bile tako hude, da bi bile usodne. Ugotovili so, da so ga v reanimacijski sobi priklopili na cev, iz katere naj bi mu dovajali kisik, a je zaradi napake na instalaciji ob gradnji urgentnega centra iz cevi namesto kisika izhajal dušikov oksidul oziroma smejalni plin.
Okrožno državno tožilstvo je v zvezi s tragičnim dogodkom na šempetrski urgenci na novogoriško okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper devet osumljenih. Preiskava je bila končana novembra 2020, februarja 2021 pa je novogoriško tožilstvo na sodišče vložilo obtožnico zoper šesterico.
Krivdo sta na predobravnavnem naroku priznala Boris Hočevar in Vili Batič, ki sta nadzorovala gradbena dela. Igor Zabret, ki je bil leta 2015 odgovoren za vodenje gradbenih del v urgentnem bloku, je bil obtožen kaznivega dejanja povzročitve nevarnosti pri gradbeni dejavnosti kot oseba, odgovorna za vodenje gradbenih del.
Na podlagi sporazuma o priznanju krivde ga je sodišče obsodilo na dve leti zapora, kazen bo lahko v dveh letih opravil s 1460 urami dela v splošno korist. Prav tako je moral Zabret opraviti več donacij bodisi v obliki denarja bodisi aparatur v skupni vrednosti 113.200 evrov v korist bolnišnic v Novi Gorici, Slovenj Gradcu in Murski Soboti.
Pred sodnico Andrejko Luznik tako ostajajo trije obtoženi. Marjan Orel in Vinko Jazbec sta bila v času gradnje urgentnega centra šempetrske bolnišnice odgovorna za nadzor obrtniških del in strojne instalacije, Damjan Gril pa je montiral stojala z medicinskimi plini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje