v primeru izvajanja zakona o razvojni podpori Pomurju. Osumljeni so nekdanji državni sekretar Andrej Horvat in še šest ljudi.
Osumljeni so zlorabe položaja ali uradnih pravic in pomoči pri tem. Konkretnih imen specializirano državno tožilstvo, ki ima zadevo v rokah že več let, ne razkriva. Po poročanju časopisa Delo so med njimi tudi tista, ki so po javnosti zaokrožila po izbruhu afere leta 2010.
Poleg nekdanjega državnega sekretarja v premierjevem kabinetu, Andreja Horvata, so med njimi še: še nekdanja zaposlena na Pristopu Andrej Drapal in Uroš Hakl (solastnik družbe Dober Večer, ki je oktobra lani kupila časopis Večer), direktor Oikosa Jurij Kobal in direktor Pribinovine Goran Milošević.
Preden preiskovalni sodnik odloči, ali bo ugodil tožilski zahtevi, mora sicer osumljene še zaslišati.
Delitev razvojnih sredstev
Sporna je delitev razvojnih sredstev v Pomurju med letoma 2010 in 2015. Tožilstvo sumi, da je Horvat v tem procesu omogočil Drapalu, Miloševiću in Kobalu pridobitev različnih poslov. Od turističnih, trženjskih in drugih storitev naj bi šlo vse na račun proračunskih sredstev.
Vlada Boruta Pahorja je Horvata, ki je pripravil javna naročila in takrat vodil projektno pisarno vlade v Pomurju, razrešila z mesta državnega sekretarja.
Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so oktobra 2011 skupaj z drugimi kriminalisti in policisti več policijskih uprav izvedli 13 hišnih preiskav na območju Policijskih uprav Murska Sobota in Ljubljana, kjer so iskali dokaze o spornih poslih.
Aprila 2012 so v drugem delu preiskave za kratek čas pridržali Drapala. V zvezi s preiskavo, ki se je osredinjala na uporabo proračunskih sredstev in izvedbo javnih naročil od konca 2009 do konca 2011, pa so omenjali tudi Hakla in Miloševića.
Že spomladi 2011 je takratna ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Duša Trobec Bučan odredila revizijo obeh razpisov in nekaterih pogodb v okviru t.i. pomurskega zakona. Zaradi domnevnih nepravilnosti je pogodbe, sklenjene s podjetji Pribinovina (okoli 100.000 evrov), Oikos (okoli milijon evrov) in Pristop (okoli 600.000 evrov), zamrznila.
Domnevno milijonsko oškodovanje
Osumljeni naj bi z domnevno spornimi posli državo oškodovali za približno pol milijona evrov, zaradi prekinitve pogodbe pa je pri poskusu ostalo oškodovanje za še slab milijon evrov.
NPU je aprila 2013 ovadila šest ljudi zaradi suma zlorabe uradnega položaja in pomoči pri kaznivem dejanju, tožilstvo pa je po preučitvi ovadbe in dokazov očitno presodilo, da je treba sodno preiskavo zahtevati za sedem ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje