Slovenka je bila v Afriki na potovanju, umrla pa je zaradi okužbe s trebušnim tifusom. Na MZZ-ju so za MMC pojasnili, da bodo v okviru povezav s pristojnimi organi zagotovili ustrezno pomoč svojcem pri prenosu posmrtnih ostankov v Slovenijo. "MZZ bo tudi nadaljnje aktivnosti opravljal v spoštovanju varovanja osebnih podatkov in svojcev umrle državljanke."
Pokojna je sprva delala kot novinarka na komercialni televiziji v Ljubljani, nato pa se zaposlila v podjetju za razvoj in proizvodnjo avtomobilskih delov TPV.
Smrtnost do 3-odstotna
Tifus je nalezljiva črevesna bolezen, ki jo povzroča bakterija, navaja Inštitut za varovanje zdravja. Okužimo se z okuženo hrano, ki smo jo zaužili. Bakterijam tako omogočimo vstop v želodec in črevo, kar lahko povzroči vnetje črevesne stene. Povzročitelji bolezni na ta način pridejo v kri. Bolezenski znaki se kažejo s počasi naraščajočo temperaturo in glavobolom. Po 5-7 dneh doseže vročina vrh, kar traja naslednja 2 tedna.
Četrti teden se začne počasi spuščati do normalne vrednosti. Na začetku se lahko pojavijo hude krvave driske. Zaradi tifusnih klic, ki krožijo po krvi, je človek omotičen, lahko se lahko delirij. Bolezen zasledimo v deželah s slabimi higienskimi razmerami in starimi neurejenimi sanitarijami.
Priporoča se enkratno cepljenje, ki daje triletno zaščito proti bolezni. Preventiva bolezni je predvsem vzdrževanje osebne higiene, pogosto umivanje rok, dobro prekuhana in pečena hrana, cepljenje (daje približno 60-odstotno zaščito), še navaja IVZ.
Po različnih podatkih naj bi bila smrtnost pri okužbi s tifusom med 1- in 3-odstotna.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje