Barroso se je s ciprskim predsednikom Tasosom Papadopulosom pogovarjal o vprašanju začetka pogajanj o vstopu Turčije v EU in o vplivu, ki bi jih imela pogajanja na reševanje ciprskega vprašanja.
Po pogovorih sta bila oba predsednika precej redkobesedna, Papadopulos pa je še pred pogovori dejal, da njegova država ne bo ovirala turških prizadevanj za vstop v Unijo, če bo Turčija Republiko Ciper, se pravi grški del razdeljenega otoka, obravnavala enako kot ostale članice.
30 let razdeljenega Cipra
Doslej Turčija namreč ni imela diplomatskih odnosov z mednarodno priznano ciprsko vlado, niti je ne priznava. Sredozemski otok je od leta 1974 razdeljen na grški in turški del. Grški del, ki je mednarodno priznan, je 1. maja letos vstopil v EU, potem ko so spodletela prizadevanja za združitev otoka.
Barroso želi še pred nastopom mandata 1. novembra obiskati prestolnice vseh 25 članic Unije. Doslej je že bil na Portugalskem, od koder prihaja, v Veliki Britaniji, Estoniji, na Švedskem, Slovaškem in v Avstriji. Slovenijo bo Barroso, kot napovedujejo v njegovem uradu, obiskal, ko bo sestavljena nova vlada, enako pa velja tudi za Litvo, kjer so bile prav tako nedavno volitve.
Barroso prejel ocene komisarjev
Sicer pa je Barroso prejel ocene kandidatov za komisarje. Tiskovna predstavnica, ki je zadolžena za Barrosovo komisijo, je dejala, da bo prihodnji predsednik komisije ocene natančno analiziral, a jih pred srečanjem z vodstvom parlamenta v četrtek ne bo komentiral.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje