Po njegovem mnenju naj bi vsaka taka odločitev otežila odločanje voditeljev, kako naprej. Držav poimensko ni imenoval, je pa znano, da denimo Velika Britanija in Irska razmišljata o ustavitvi postopka ratifikacije na referendumu, razlog pa je zavrnitev ustave v Franciji.
Kaj menite o evropski ustavi? Povejte na našem spletnem forumu.
Barroso tokrat ni več pozival k nadaljevanju ratifikacijskega procesa, ampak je dejal, da je treba počakati na sestanek Sveta EU-ja, ki bo 16. in 17. junija, kjer se bo pokazalo, "kam se peljemo".
Barroso je po srečanju s portugalskim premierjem Josejem Socratesom še dejal, da poziva voditelje članic, naj se dogovorijo glede naslednje finančne perspektive, saj bi to po njegovem mnenju povrnilo samozavest po negativnem francoskem referendumu o evropski ustavi. Predsednik komisije je še dejal, da še verjame, da je dogovor v tem mesecu možen.
Schüssel za vseevropski referendum
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel se je zavzel za vseevropski referendum, je poročal euobserver.com. Ta naj bi potekal na isti dan po vsej Evropi, bil pa naj bi posvetovalne narave. Po poročanju avstrijskih medijev Schüssel verjame, da bi se lahko o tem voditelji dogovorili na vrhunskem zasedanju čez dobra dva tedna.
Po njegovem predlogu referendum ne bi bil pravno obvezujoč, za podporo ustavi pa bi moralo glasovati vsaj pol članic in pol državljanov EU-ja. Idejo bo avstrijski kancler predstavil na srečanju s predsedujočim EU-ju luksemburškim premierjem Jeanom-Claudom Junckerjem, s katerim se bo pogovarjal tudi o finančni perspektivi. Ideja sicer ni nova, saj je Schüssel to omenil že ob ratifikaciji ustave v Avstriji, ko je Jörg Haider zahteval referendum o ustavi, kancler pa je odvrnil, da bo referendum kvečjem na evropski ravni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje