Pahor in Barroso sta se največ pogovarjala o krizi, obravnavala pa sta tudi slovensko-hrvaške odnose. Foto: Reuters
Pahor in Barroso sta se največ pogovarjala o krizi, obravnavala pa sta tudi slovensko-hrvaške odnose. Foto: Reuters
Borut Pahor, Jose Manuel Barroso
Pahor je Barrosu na kratko predstavil slovenske ukrepe za boj proti gospodarski in finančni krizi, s katerimi je Barroso zadovoljen. Foto: Reuters
Borut Pahor, Jose Manuel Barroso
Slovenija si želi, da bi Hrvaški uspelo zapreti vsa poglavja in v EU vstopiti čim prej, a seveda pod pogoji, ki so enaki za vse kandidatke, je dejal Pahor. Foto: Reuters
Evropski parlament
Tema pogovorov v Evropskem parlamentu bodo vprašanja, povezana z Lizbonsko pogodbo. Foto: MMC RTV SLO
Borut Pahor, Jose Manuel Barroso
Jose Manuel Barroso je po srečanju dejal, da je glede zapleta z vinjetami previdno optimističen. Foto: Reuters
Pahor se je srečal z Barrosom

Kot sta po srečanju dejala oba politika, sta se pogovarjala predvsem o ukrepih, ki jih je napovedala Slovenija v boju proti krizi, Barroso pa je po pogovoru dejal: "Pozdravljam pozitiven odnos in močno podporo Slovenije načrtu za oživitev gospodarstva, ki ga je predstavila Evropska komisija."

Pahor je Barrosu na kratko predstavil slovenske ukrepe in poudaril, da je bilo doseženo politično soglasje, da "se mora vlada osredotočiti na upočasnitev gospodarske rasti in da ima podporo za to". Barosso pa je na to dejal, da so ukrepi, ki jih je napovedala Slovenija, "dobro usklajeni z načrti na evropski ravni", zato je z njimi zadovoljen.

"Po najboljših močeh iščemo rešitev"
Premier in predsednik EK-ja pa sta se med pogovorom dotaknila tudi slovensko-hrvaških odnosov. Pahor je o tej temi dejal: "Po svojih najboljših močeh iščemo rešitev, ki bi odpravila sleherni dvom, da bi Hrvaška z odprtjem poglavij v pogajanjih z EU-jem kakor koli prejudicirala mejo med Slovenijo in Hrvaško, in če bo taka rešitev najdena, Slovenija verjetno ne bo imela težav z nadaljevanjem pogajanj med Hrvaško in EU-jem."

"Slovenija si želi, da bi Hrvaški uspelo zapreti vsa poglavja in v EU vstopiti čim prej, a seveda pod pogoji, ki so enaki za vse kandidatke," je še poudaril Pahor in dodal: "Slovenija bo podpirala vstop Hrvaške v EU, če to vstopanje Hrvaške v EU ne bo ranilo naših nacionalnih interesov."

Barroso glede vinjet "previdno optimističen"
Barroso pa je po srečanju omenil tudi zaplete s slovenskimi vinjetami in dejal, da je glede rešitve vprašanja s slovenskimi vinjetami "previdno optimističen". "Po tem srečanju imam dobre razloge za to, da sem previdno optimističen. Mislim, da bi rešitev morali najti," je dejal. Glede namigov, da bi vztrajanje pri vinjetah lahko pomenilo, da bo Evropska komisija zamrznila postopek potrjevanja projekta gradnje avtocestnega odseka Draženci-Slivnica, pa Barroso pravi: "Glede sredstev za cestne projekte - ti projekti morajo biti skladni s pravnim redom EU-ja, da dobijo sofinanciranje EU-ja v skladu z uredbo Sveta EU-ja 1083/2006."

"Če presodimo, da projekt ni popolnoma v skladu s pravnim redom EU-ja, ne moremo nadaljevati sofinanciranja. To je eden izmed razlogov, zaradi katerih mislim, da bi si resnično morali prizadevati za čimprejšnjo rešitev. Rešitev je mogoče najti," je poudaril.

S Solano se je Pahor le spoznaval
Premier se je predtem sešel tudi z visokim predstavnikom Unije za zunanjo politiko Javierjem Solano, srečanje pa je bilo bolj spoznavne narave, saj je to Pahorjeva prva pot v Bruselj v vlogi predsednika slovenske vlade.

Zvečer bo sledilo srečanje z evropskim komisarjem za raziskave in razvoj Janezom Potočnikom in s komisarjem za širitev Ollijem Rehnom. V sredo dopoldne ga čaka srečanje s predsednikom Evropskega parlamenta Hansom-Gertom Pötteringom in slovenskimi poslanci v Evropskem parlamentu. Osrednje teme teh pogovorov bodo vprašanja, povezana z Lizbonsko pogodbo po njeni zavrnitvi na Irskem, sveženj podnebno-energetskih ukrepov, finančna kriza ter širitev Evropske unije.

Z Evropsko komisijo o vinjetah in Hrvaški
Pričakovati je, da bo slovenska delegacija, ki jo sestavlja še pet ministrov, minister za razvoj Mitja Gaspari, minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar, minister za finance Franci Križanič, minister za delo Ivan Svetlik in minister za promet Patrick Vlačič, v pogovorih z Evropsko komisijo odprla tudi sporni vprašanji vinjetnega cestininjenja in pristopnih pogajanj Hrvaške z Unijo.

Kot je znano, je zaradi prepričanja, da je slovenski sistem vinjetnega cestninjenja nepravičen do tujcev, Evropska komisija zamrznila potrjevanje projekta gradnje avtocestnega odseka Draženci-Slivnica. Pahor bo predsedniku Evropske komisije najverjetneje želel pojasniti stališča nove vlade do mogočega premika z mrtve točke, na kateri je Hrvaška zaradi vztrajanja Slovenije, da iz pogajalskih stališč umakne točke, ki kakor koli prejudicirajo mejo med Slovenijo in Hrvaško, je poročal Radio Slovenija.

Prav to pa bi lahko bila tudi tema pogovora med slovenskim zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem in njegovim hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovičem. Ministra se bosta sešla dopoldne ob robu dvodnevnega zasedanja zunanjih ministrov zveze Nato.

V Bruselj izjemoma s posebnim letalom
Pahor je v Bruselj danes izjemoma poletel s posebnim letalom, so sporočili iz kabineta premierja. Razlog za to pa so številne obveznosti, ki jih ima v teh dneh premier - dopoldne se je namreč udeležil slavnostne seje senata Univerze v Ljubljani, kjer je nastopil kot osrednji govornik, v sredo popoldne, po vrnitvi iz Bruslja, pa se bo udeležil seje Odbora Državnega zbora RS-a za finance in monetarno politiko.

A. M./T. K.

Pahor se je srečal z Barrosom