Barroso upa na še boljše sodelovanje med ZDA in Evropo. Foto: Reuters
Barroso upa na še boljše sodelovanje med ZDA in Evropo. Foto: Reuters
Barack Obama in John McCain
Obamo ali McCaina v Ovalni pisarni čaka veliko dela. Posebno pozornost pa bo naslednik Georgea Busha v Beli hiši moral posvetiti odnosom z EU-jem, meni predsednik Evropske komisje. Foto: EPA

Ne glede na to, ali pišem predsedniku McCainu ali predsedniku Obami, vrednote, ki jih delijo ZDA in EU, ostajajo enake. Izzivi, s katerimi se spopadamo, ostajajo enaki. In naš prispevek k stabilnosti in blaginji v svetu je enak.

Jose Manuel Barroso

Čas je za hladne glave, ne hladno vojno.

Jose Manuel Barroso

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je v "Pismu iz Bruslja naslednjemu predsedniku ZDA", ki ga je predstavil med govorom na prestižni univerzi Harvard, orisal vedno večjo soodvisnost med čezatlantskima partnericama. V časih negotovosti EU in ZDA vedno bolj potrebujejo eden drugega, je poudaril Barroso in dodal, da je v interesu obeh, da poglobita svoje sodelovanje. V luči dveh gibanj, ki sta v zadnjih letih na mednarodnem prizorišču neizbežna - globalizacija in pojav novih velesil - je pozval k "Atlantski agendi za globalizacijo".

"Strateški učinek našega partnerstva, tako pozitiven v preteklosti, bo začel izhlapevati, če ga ne uspemo dopolniti z novimi politikami globalnega angažmaja, ki podaja roko svetu v iskanju novih partnerstev in učinkovitih multilateralnih strategij," je zapisal predsednik evropske komisije.

Obama ali McCain - vrednote so iste
"Kako lahko napišem pismo, če pa še ne vemo, kdo bo naslednji ameriški predsednik?" se je vprašal Barroso. "Odgovor je preprost. Ne glede na to, ali pišem predsedniku McCainu ali predsedniku Obami, vrednote, ki jih delijo ZDA in EU, ostajajo enake. Izzivi, s katerimi se spopadamo, ostajajo enaki. In naš prispevek k stabilnosti in blaginji v svetu je enak."

"EU ni enak kot pred petimi leti"
Pismo naslednjemu, 44. predsedniku ZDA, ki "razlaga, kako radikalno drugačna je danes Evropa" in "orisuje globalna gibanja, kot jih vidim," je Barroso odprl z ugotovitvijo, da je novi predsednik prvi predsednik ZDA, ki ni bil rojen na kontinentalnih ZDA. Naslednjega predsednika ZDA opomni, da EU ni enak, kot je bil pred petimi ali desetimi leti, da je postal, ne samo regionalna, temveč svetovna velesila. "Čas je, da pozabimo na stare predstave o EU-ju".

Sodelovanje zaradi novih izzivov
Barroso je prihodnjega ameriškega predsednika opozoril, da globalizacija predstavlja tako priložnosti kot nevarnosti, s katerimi se morata Evropa in ZDA spopasti skupaj. Portugalec na čelu evropske komisije - tudi zaradi evropskih izkušenj v 19. in na začetku 20. stoletja - ne verjame, da bo multipolaren svet rešil težave, s katerimi se spopadamo. Čeprav pozdravlja pluralizem v mednaordnih odnosih, opozarja, da so multipolarni sistemi osnovani na tekmovanju in konkurenci.

Barrosov načrt za prihodnost
Barroso je v pismu, ki poziva k povsem novim pristopom in odzivom na svetovna gibanja, orisal svoj načrt za prihodnost. Načrt vključuje krepitev transatlantskega gospodarstva in odpravo ovir prosti trgovini; reformo obstoječih mednarodnih institucij in morebiti ustanoviti nove; ZDA in EU naj igrata vodilno vlogo v boju proti podnebnim spremembam, ki pa se mu morajo pridružiti tudi Kitajska in Indija; pogajanja o svetovni trgovini je treba premakniti z mrtve točke, na kateri so obstali zaradi spora predvsem med ZDA in Indijo; transatlantsko sodelovanje na področju miru in varnosti predvsem v okviru Nata. "Čas je za hladne glave, ne hladno vojno," povzame sporočilo svojega pisma in izrazi pričakovanje, da bo naslednji predsednik ZDA odnosom z EU-jem namenil veliko pozornosti.

T. V.

Ne glede na to, ali pišem predsedniku McCainu ali predsedniku Obami, vrednote, ki jih delijo ZDA in EU, ostajajo enake. Izzivi, s katerimi se spopadamo, ostajajo enaki. In naš prispevek k stabilnosti in blaginji v svetu je enak.

Jose Manuel Barroso

Čas je za hladne glave, ne hladno vojno.

Jose Manuel Barroso