Sporazum sta v Sarajevu parafirala evropski komisar za širitev Olli Rehn in predsedujoči svetu ministrov BiH-a v odstopu Nikola Špirić. Rehn je podpis označil za pomemben korak, s katerim so tistim, ki so menili, da je prihodnost države problematična in pod vprašajem, dokazali, da so se motili. Špirić je dejal, da se ne sme zamuditi te zgodovinske priložnosti in dovoliti, da se ponovi zgodovina.
Policija bo združena
Pogoje za parafiranje so v BiH-u izpolnili šele v ponedeljek, ko je vlada v Sarajevu sprejela akcijski načrt za izvajanje reforme policijskih sil, ki bi se morale v skladu z zahtevami EU-ha združiti v enotn policijo. Temu so do zdaj najbolj nasprotovali predstavniki Republike srbske, ki so se bali, da bodo izgubili avtonomijo in preveč oblasti prepustili osrednjim oblastem v Sarajevu. V skladu z reformo policije mora ta postati profesionalna, se financirati iz enega proračuna, dovoljeno pa ji mora biti tudi prehajanje meja med entitetami.
Še dolga pot do EU-ja
BiH je zadnja izmed nekdanjih jugoslovanskih republik, ki je z EU-jem parafirala sporazum o stabilizaciji in približevanju, potem ko je to prejšnji mesec storila Srbija. Rehn je ob podpisu sporazuma opozoril še na niz gospodarskih in socialnih, ki jih morajo v BiH-u izvesti na poti do članstva v EU-ju. Predstavnik mednarodne skupnosti v BiH-u Miroslav Lajčak, v čigar rokah so vse končne odločitve v državi, je dejal, da se je BiH po več mesecih negotovosti vrnila na pot v evropske povezave.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje