Pri projektu morajo sodelovati vse institucije EU-ja, je napovedal Blair, ki bo Uniji predsedoval v drugi polovici letošnjega leta.
Dodal je, da bo Unija prenovo dosegla le, če bo združila evropski duh, v katerega verjame, z razmerami, v katerih živi. Treba je sprejeti izziv globalizacije in reformirati finančne politike in strukturo povezave, je dejal britanski premier.
Evropska unija se spopada s krizo političnega vodstva in se mora spremeniti, da bo spet osvojila podporo javnosti, je poslancem dejal Blair. Ob tem je nasprotoval mnenju nemškega kanclerja Gerharda Schröderja, da se je treba odločiti med socialno-politično unijo ali zgolj prostotrgovinskim območjem. "Potrebujemo socialno Evropo", je zatrdil Blair, "vendar takšno, ki deluje" in se vprašal, kakšno socialno Evropo smo imeli do sedaj, ko pa je 20 milijonov ljudi na cesti.
Britanijo motijo milijarde evrov za kmetijstvo
Blair je zanikal, da se o vprašanju britanskega rabata iz bruseljske blagajne na nedavnem propadlem vrhu EU-ja ni bil pripravljen pogovarjati ali da bi čez noč zahteval reformo skupne evropske kmetijske politike. Kljub temu je poudaril, da bi bilo leto 2014 prepozno za začetek pogajanj o spremembah financiranja kmetijstva, za katerega gre 40 % proračuna EU. Blair je v minulih dneh večkrat poudaril, da mora EU vlagati v inovacije in znanje, ne pa "dva evra plačila na dan za vsako kravo v EU-ju".
Ob finančni perspektivi naj bi bila osrednja prednostna naloga britanskega predsedovanja EU-ju tudi gospodarska oživitev Unije, kar naj bi dosegli z večjo liberalizacijo gospodarstva, z odpravljanjem birokratskih ovir, z zmanjševanjem subvencij ter z oblikovanjem prostega transatlantskega finančnega trga. London med prednostne naloge postavlja še Afriko in podnebne spremembe ter nadaljevanje trgovinskih pogajanj.
Širitev ni pozabljena
Ena večjih nalog, ki čaka EU pod britanskim vodenjem, je začetek pristopnih pogajanj s Turčijo, napovedan za 3. oktober letos. Ali bo povezava v tem času začela tudi pogajanja s Hrvaško, pa še ni jasno - ta bodo stekla takoj, ko bo Hrvaška izpolnila pogoje, pravijo britanski diplomati.
Blairova izjava, da je predan Evropejec, je med poslanci sprožila tako aplavz kot tudi zlobne medklice. Vodja socialistov v parlamentu Martin Schulz je v odzivu na govor dejal, da bodo kredibilnost Blairovih besed presojali z njegovo pripravljenostjo na kompromise. V izjavah so bili previdni tudi predstavniki konservativne opcije v parlamentu.
Bo Blairu uspelo prenoviti Unijo? Kakšna je rešitev iz politične krize? Sodelujte v MMC-jevem spletnem forumu in povejte svoje mnenje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje