V pogajalskem predlogu, ki ga je poslala vsem članicam, piše, da naj bi večino prihranili na račun znižanja razvojne pomoči novim članicam za 14 milijard evrov, delno pa tudi z znižanjem sredstev za stare članice v višini sedem milijard - za razvoj podeželja.
Manj tudi starim članicam
Velika Britanija predlaga tudi znižanje sredstev za stare članice, in sicer za približno sedem milijard evrov pri razvoju podeželja. V kmetijsko porabo, ki je bila za celotno prihodnje obdobje zamrznjena že leta 2002, predlog ni posegel, bi pa sporazum terjal trdno zavezo za temeljito modernizacijo skupnega večletnega proračuna, za katero naj bi se dogovorili še pred koncem desetletja.
Rabat ostaja
London naj bi bil pripravljen sporni rabat, ki ga izkorišča zaradi nečrpanja sredstev iz skupne kmetijske blagajne, znižati za nekaj več kot milijardo evrov letno, kar pomeni osem milijard v celotnem obdobju 2007-2013. To je manj, kot je pričakovala večina članic.
S predlogom se Velika Britanija odpoveduje le od 12 do 15 odstotkom rabata, kar naj bi ustrezalo delu, ki bi ga financirale nove države članice povezave. Rabata Velike Britanije, ki si ga je ta pridobila leta 1984, ne podpira nobena druga članica.
Pogajanja do srede decembra
O formalnem predlogu, prvem po propadlih junijskih pogajanjih, bodo v sredo, 7. decembra, na konklavu razpravljali zunanji ministri EU-ja. Po potrebi bodo delo nadaljevali še na rednem zasedanju 12. decembra. Nato bodo odločitev prepustili voditeljem. Še vedno ni jasno, ali so ti sploh pripravljeni sprejeti dogovor.
Za komisijo predlog ni sprejemljiv
Evropska komisija meni, da je predlog finančne perspektive, ki ga je predstavila Velika Britanija, nesprejemljiv. Predsednik komisije Jose Manuel Barroso je ocenil, da je predlog, ki ga je predstavil britanski zunanji minister Jack Straw, nerealen. Po njegovem mnenju bi moral biti predlog bolj pravičen do novih članic, pri čemer je dejal, da si bo tudi komisija prizadevala za izboljšanje pogojev za novinke.
Francoski zunanji minister Philippe Douste-Blazy je dejal, da predlog ne vodi k rešitvi, sprejemljivi za vse strani. London je pozval, naj pristane na dolgoročno rešitev glede njegovega rabata.
Luksemburški premier Jean-Claude Juncker pa meni, da bi to lahko bila podlaga za nadaljnja pogajanja.
Nove članice proti
Podobno je menil tudi poljski premier Kazimierz Marcinkiewicz, ki pravi, da to ni predlog solidarnosti. Poudaril je, da se s predlogom ne more strinjati. Tudi madžarski premier Ferenc Gyurcsany je izrazil razočaranje nad predlogom in dejal, da je čas za pogovore.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje