Komu bo nasmešek prej izginil z obraza? Foto: Vlada RS
Komu bo nasmešek prej izginil z obraza? Foto: Vlada RS
Hrvaški poslanci so izbrali najmilejšega med tremi predlogi, vendar vznejevoljili članice EU-ja. Foto: RTV SLO

Predlog določa, da bodo ekološko-ribolovno cono polno uveljavili najpozneje do 1. januarja 2008 tudi za članice EU-ja, torej Slovenijo in Italijo. Predlog je podprlo 87 od 151 poslancev, opozicija pa je vlado kritizirala, da z odlašanjem uveljavitve ERC-ja ogroža nacionalne interese glede zaščite Jadrana in ribičev.

Jasno opozorilo Janše
Slovenski premier Janez Janša pa je že pred tem opozoril, da lahko Hrvaška zaradi uveljavitve ERC-ja pride pri pogajanjih z EU-jem v podoben položaj kot Turčija.

Če bo sabor sprejel odločitev o uveljavitvi ekološko-ribolovne cone ter jo 1. januarja 2008 uveljavil za vse članice EU-ja, si bo Hrvaška sama postavila časovni okvir, v katerem bi morala končati pogajanja o ribištvu, to pa je nekoliko tvegano početje, je še dejal Janša. Če do 1. 1. 2008 pogajanj ne bo konec, bi bila Hrvaška lahko v podobnem položaju, kot je zdaj Turčija. Janša, ki se je v Bruslju zelo na kratko sešel tudi s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem, je namreč dejal, da sklep pogajanj ni odvisen le od Hrvaške temveč tudi od Evropske unije.

Janša je za TV Slovenija na vprašanje, ali bi Slovenija ovirala vstopanje Hrvaške v EU, če bo ta vztrajala pri coni, dejal, da gre za bistveno večje vprašanje, za zavezo med Hrvaško in EU-jem.

Med čem se je odločal sabor?
V saboru so tako razpravljali o treh predlogih: vladnem, ki predvideva uveljavitev cone za članice EU-ja s 1. januarjem 2008, in še dveh opozicijskih, je poročal Radio Slovenija. Socialnodemokratska in kmečka stranka sta predlagali takojšnjo uveljavitev cone, Stranka prava pa razglasitev in uveljavitev gospodarskega pasu. Največ možnosti za uveljavitev je imel po predvidevanjih vladni predlog, ki ga je podpiralo tudi združenje ribičev.

Sabor je sprejel tudi spremembo zakona o prehodu državne meje za ribiče. Ti bodo po novem lahko vstopili v cono brez potnega lista in brez mejne kontrole, če bodo v njej največ 36 ur.

Za ekološko zaščito Jadrana
Hrvaška ministrica za zunanje zadeve in evropske integracije Kolinda Grabar-Kitarovič je med razpravo v saboru poudarila, da je cilj vladnega predloga predvsem ekološka zaščita Jadrana in krepitev položaja hrvaških ribičev. Pojasnila je, da vlada odložitev polne uveljavitve ERC-ja predlaga prav zaradi pogajanj z Evropsko unijo, kar pa pomeni, da obstaja možnost, da bo ERC uveljavljena že pred 1. januarjem 2008. Opozorila je, da sta svoji ekološki coni razglasili že Italija in Slovenija, slednja celo na območju, "do katerega ima Hrvaška vse pravice."

Hrvaška je sicer ekološko-ribolovno cono razglasila leta 2003, veljati pa je začela leto pozneje. Zaradi velikih pritiskov in številnih kritik je sabor sprejel sklep, da določila cone ne veljajo za članice EU-ja, torej tudi za Slovenijo. Glavni razlog za razglasitev cone je bila zaščita hrvaških gospodarskih interesov, EU pa je Hrvaško ves čas opozarjal, da se mora o coni in izvajanju ukrepov, ki iz tega sledijo, dogovoriti s sosedami.

V Ljubljani odprt Hrvaški dom
Mogoče Hrvaška ne bo šla tako hitro v evropsko hišo, so pa zato v Ljubljani odprli Hrvaški dom. V njem se bodo odvijale dejavnosti Zveze hrvaških društev v Sloveniji. Hrvaški veleposlanik v Sloveniji Mario Nobilo je ob tem poudaril, da je to velik dan za Hrvate v Sloveniji in tudi za odnose med državama.

M. P.