Od januarja 2007 ima Evropska unija ves čas na voljo dve skupini, ki ju sestavlja najmanj 1.500 vojakov iz ene ali več držav članic Evropske unije, katerih naloga je hitro posredovanje. Skupine vojakov se menjajo vsakih šest mesecev, izbirajo pa jih med skupno 18 skupinami.
Vojaške enote se razporejajo od pet do deset dni, delovale pa naj bi kot sile za hitro posredovanje v posebnih okoliščinah, kjer enote Nata ali Združenih narodov ne bi mogle dovolj hitro posredovati. Da bi ideja dejansko zaživela in da bi sile začele delovati, je potrebno soglasje vseh držav članic, česar pa ni, zato sile tudi še niso zaživele.
Švedska si želi obuditi idejo
"Koncept evropskih sil je zelo dober, a jih do zdaj nismo uporabljali. Želimo si politične razprave o tem, zakaj je to tako," je povedal predstavnih švedskega predsedstva Olof Skoog članom odbora Evropskega parlamenta za varnost in obrambo. Evropski mediji pišejo, da naj bi ministri za obrambo Evropske unije o silah za hitro posredovanje znova razpravljali konec meseca, ko naj bi govorili o načinih, ki naj bi jih naredili bolj fleksibilne in dejansko operativne.
Problem, ki se pojavlja pri uresničitvi ideje o silah za hitro posredovanje, je ta, da večina držav članic nima dovolj letal in helikopterjev, s katerimi bi vojake dostavili na želen kraj, kar pomeni, da sicer je dovolj vojakov, ne pa tudi sredstev, s katerimi bi ti vojaki lahko prišli na teren. "Glede na to, da je večina držav članic Evropske unije tudi članic Nata, očitno ni dovolj vojakov in vojaške opreme, ki bi zadovoljili potrebe tako za misije Nata kot za evropske sile za hitro posredovanje," je slišati med evropskimi predstavniki.
Švedska že ima nordijske skupine
Švedska je lani vzpostavila nordijske vojaške skupine, ki jih sestavlja po 2.800 vojakov, večinoma iz Švedske, pa tudi iz Finske, Norveške, Irske in Estonije, ki so Švedsko stale več kot sto milijonov evrov. Švedska je takrat upala, da bodo nordijske sile v okviru sil za hitro posredovanje pomagale pri krizi v Darfurju, a se članicam Evropske unije ni uspelo dogovoriti o tovrstni misiji. Unija je takrat potrebovala mesece že, da je poslala svojo misijo Eufor v Čad in Srednjeafriško republiko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje