Prošnja Portugalske, ki ji bodo v boju s krizo pomagale države z evrom in Mednarodni denarni sklad (IMF), odmeva predvsem med državami članicami območja evra. Portugalska je namreč že tretja država območja evra, ki je zaprosila za tujo pomoč. Pred njo sta to lani storili Grčija, ki je dobila posojilo v višini 110 milijard evrov, in Irska, ki si je tako zagotovila 67,5 milijarde evrov.
Vsaka država, ki zaprosi za tovrstno pomoč, znova pokaže na težave nekaterih držav z evrom s slabo stoječimi financami in z nadzorom nad gospodarstvom. "Unija mora zamejiti takšne težave, preden se bodo tako razširile, da jih ne bo več mogoče obvladovati," opozarja stroka.
Grčija bo posojilo vračala dlje
Nemčija, Francija in druge države so sicer oblikovale sklad za posojila državam v finančni stiski, vendar pa je tega nekoliko okrnila že Irska. Poleg tega finančni strokovnjaki opozarjajo, da bo treba posojilo Grčiji najverjetneje nekoliko prestrukturirati, in sicer tako, da ga bodo Atene vračale dlje, kot je bilo sprva predvideno. Obenem se tudi Irska pogaja za znižanje obrestnih mer na posojilo.
Kot je predvideno, naj bi se voditelji evropski držav znova zbrali šele junija, zaradi novega pritiska trgov pa se bodo v Bruslju verjetno srečali že prej.
Ena kriza sproži drugo ...
Pri tem bo gotovo najbolj zaskrbljena nemška kanclerka Angela Merkel, saj Nemčija plačuje levji delež takšnih posojil, kar volivcem ni všeč. Merklova je pred kratkim že izgubila deželnozborske volitve v Baden-Württembergu. Pred volivce bo že prihodnje leto stopil tudi francoski predsednik Nicolas Sarkozy.
Sicer pa poteza Portugalske odmeva tudi na domačem trgu. Zahtevana donosnost za obveznice te države se je znova nekoliko zvišala. Vlagatelji za desetletne obveznice zahtevajo 9,7-odstotno, za petletne pa 8,6-odstotno obrestno mero. Obe številki sta pod rekordnimi vrednostmi, vendar pa nekoliko višji kot v preteklih dneh. Na portugalski korak se je odzval tudi lizbonski borzni trg, ki je zaznal rast tečajev delnic. Tamkajšnji indeks PSI-20 se je dopoldne zvišal za 1,50 odstotka na 7933,97 točke, nekatere delnice pa so dosegle rekordne vzpone.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje