Jose Manuel Barroso še vedno meni, da je vstop obeh držav prihodnje leto dosegljiv. Foto: EPA
Jose Manuel Barroso še vedno meni, da je vstop obeh držav prihodnje leto dosegljiv. Foto: EPA
Evropska komisija
Predlog, da se vstop Bolgarije in Romunije v EU preloži za eno leto, je malo verjeten. Foto: RTV SLO
Sergej Stanišev
Bolgarski premier Stanišev je dejal, da so sklepi poročila nepristranski, jasno opredeljujejo probleme in so skladni z ugotovitvami bolgarskih organov. Foto: EPA

Evropska komisija je Bolgariji in Romuniji naročila, da morata temeljito izboljšati pripravljenost na članstvo na nekaterih ključnih področjih. Komisija bo izboljšanje pripravljenosti preverjala jeseni, torej najkasneje na začetku oktobra. Takrat se bo komisija dokončno odločila o usodi obeh držav. Da je izboljšanje pripravljenosti obeh držav nujno, meni tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.

Bolgariji šest, Romuniji štiri opozorila
Bolgarija mora po pozivih komisije okrepiti boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu, saj na tem področju po mnenju komisije, ni vidnega napredka.

Romunija mora po menju komisije spremeniti razmere na področju varnosti prehrane in vzpostaviti mora agencijo za izplačilo neposrednih plačil v kmetijstvu.

Komisija lahko v svojem jesenskem poročilu oceni, da preloži vstop ene ali obeh kandidatk za eno leto. Vendar pa je to precej neverjetno, saj bi preložitev vstopa Romunije morala potrditi večina članic EU-ja, preložitev vstopa Bolgarije pa vse članice. Najverjetnejša je tako uvedba določenih varovalnih ukrepov na težavnih področjih, kar omogoča tudi pristopna pogodba.

Odziv premierjev obeh kandidatk
Na odločitev Evropske komisije se je že odzval romunski predsednik vlade Calin Popescu Tariceanau, ki meni, da je vstop Romunije v EU leta 2007 izvedljiv, in dodaja, da je poročilo najboljša ocena, ki jo je Romunija kdaj koli prejela od Evropske komisije.

Bolgarski premier Sergej Stanišev je oceno komisije označil za spodbudo k okrepitvi naporov Bolgarije za članstvo v EU-ju. Za vstop 1. januarja 2007 bo po njegovem mnenju potrebna "maksimalna mobilizacija". Izrazil je prepričanje, da sta smer in tempo naporov balkanske države primerna. Zunanji minister Ivailo Kalfin meni, da je ocena komisije, izražena v poročilu o napredku, uravnotežena, obenem pa prav tako priznal, da bo morala država svoje napore za pravočasen vstop v povezavo podvojiti.