Josep Borrell. Foto: Reuters
Josep Borrell. Foto: Reuters

Kot poroča nemška tiskovna agencija DPA, ki se sklicuje na bruseljske vire, se je Borrell za to odločil na podlagi poročil neodvisnih mednarodnih organizacij, da Izrael krši človekove pravice in mednarodno humanitarno pravo.

Pobudo, ki so jo v sredo ustno predstavili na odboru stalnih predstavnikov držav članic pri EU-ju, bodo po napovedih DPA-ja obravnavali na ponedeljkovem srečanju zunanjih ministrov držav članic EU-ja, ki se ga bo udeležila tudi zunanja ministrica Tanja Fajon.

Da bi predlog prejel potrebno soglasno podporo držav članic, je sicer malo verjetno, saj so članice glede dogajanja na Bližnjem vzhodu precej razdeljene. Slovenija predlog po neuradnih informacijah podpira.

Kot je pojasnil Borrellov tiskovni predstavnik Peter Stano, bo Borrell v ponedeljek zunanje ministre EU-ja pozval, naj se do predloga opredelijo. Govorili bodo o tem, ali Izrael krši človekove pravice in mednarodno humanitarno pravo.

"Visoki predstavnik bo ministre pozval, naj predstavijo svoj pogled na predlog za prekinitev političnega dialoga z Izraelom v okviru pridružitvenega sporazuma," je na današnji novinarski konferenci Evropske komisije povedal Stano.

Spomnil je, da je Borrell že po oktobrskem zasedanju v Luxembourgu napovedal, da bo na tokratnem ministrskem zasedanju ministre pozval, naj preučijo, ali je Izrael prekršil določili iz pridružitvenega sporazuma glede spoštovanja človekovih pravic in mednarodnega humanitarnega prava.

Politični dialog z Izraelom ureja tako imenovani pridružitveni sporazum iz leta 2000. Med drugim predvideva redne izmenjave za krepitev odnosov in nadaljnji razvoj partnerstva. Navaja tudi, da veljavnost sporazuma temelji na obojestranskem spoštovanju človekovih pravic in načel demokracije.

Diplomati so za DPA pojasnili, da prekinitev institucionalnega političnega dialoga ne pomeni prekinitve tako imenovanega pridružitvenega sporazuma ali pridružitvenega sveta.

Potezo visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU-ja, ki se poslavlja s položaja, je po mnenju diplomatov mogoče pojasniti tudi s tem, da je EU že pred meseci prosil Izrael za sejo pridružitvenega sveta.

Na njej bi razpravljali o razmerah na območju Gaze in obtožbah proti Izraelu, a jim z izraelsko vlado ni uspelo doseči dogovora o organizaciji srečanja.

Sorodna novica "Zelo očitno je, da izraelska vlada aktivno in namerno ruši institucije Združenih narodov"