Voditelji Poljske, Češke, Slovaške in Madžarske bi v to utegnili privoliti, a v nižje znižanje, morda petodstotno.
Poljska bi po zdajšnjem predlogu izgubila 6 milijard evrov, zato je pripravljena na morebitno blokado sklepnih pogajanj, ki bodo sredi decembra. Po besedah poljskega premierja Poljska slabega dogovora ne bo sprejela.
Britanski premier Tony Blair naj bi se bil pripravljen odpovedati tudi delu proračunskega popusta brez posega v skupno kmetijsko politiko.
London naj bi v predlogu za proračunska pogajanja predlagal nekoliko nižji rabat. S tem bi dali svoj prispevek za financiranje širitve Unije. Trenutno je britanski rabat 5 milijard evrov letno.
Višjegrajska četverica in Blair pa niso dosegli nobenega dogovora, saj države ne dopuščajo nobenega krčenja sredstev za kohezijo.
Doslej je Blair vztrajal, da se o rabatu ne bo pogajal, če se ne bodo znižala sredstva v proračunu, namenjena kmetijstvu. Temu nasprotuje Francija. Nekdanje članice Varšavskega pakta so se pripravljene pogajati, če bi bil dostop do sredstev proračuna za novinke lažji.
Blair na obhodu
Blair skuša nove članice EU-ja prepričati, da bi sprejele predlog VB-ja, članice pa ga zavračajo. Sedanji britanski predlog namreč predvideva za desetino manj sredstev za kohezijsko politiko kot junijski luksemburški predlog.
Pred neenakopravno obravnavo novink pri pripravi pogajalskega predloga za prihodnjo finančno perspektivo je predsedujočo EU-ju Veliko Britanijo znova opozorila tudi Evropska komisija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje