Odločitev hrvaškega sabora, da bo Hrvaška 1. januarja 2008 uveljavila ekološko-ribolovno cono za države članice EU-ja je "odklon od političnega dogovora, ki so ga tri strani dosegle junija 2004". Bruselj je zato v poročilu na več mestih pozval k rešitvi vprašanja in nadaljnjemu razvoju dobrih sosedskih odnosov.
Brez napredka tudi pri ostalih vprašanjih
Hrvaško so opozorili tudi na ostala nerešena dvostranska vprašanja - glede meje, nekdanjih varčevalcev Ljubljanske banke, Jedrske elektrarne Krško in sporazuma o ribištvu. Potrebni so nadaljnji konkretni koraki za trajne rešitve, tudi glede drugih odprtih vprašanj, saj je bilo na tem področju storjenega "malo napredka", opozarja Evropska komisija.
Na odnose Hrvaške s Slovenijo, ki so sicer na splošno dobro razviti, še vedno občasno vplivajo težave, povezane z odprtimi dvostranskimi vprašanji, so zapisali v Bruslju.
Državi sta v zadnjem času sicer dosegli določen napredek, ki je kulminiral v neformalnem dogovoru obeh premierjev za posredovanje tretje strani v odprtem vprašanju meje, še ugotavlja poročilo.
Zunanje ministrstvo zadovoljno s poročilom
Zadovoljstvo s poročilom Evropske komisije so že izrazili na slovenskem zunanjem ministrstvu. "Za Slovenijo je še posebej pomembno, da je v poročilu o napredku Hrvaške za leto 2007 navedeno, da je treba rešiti problem neizvajanja hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone v Jadranskem morju za države članice EU-ja," poudarjajo na MZZ-ju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje