Sporazum je v imenu Evropske unije podpisala komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson, svoj podpis pa sta dodala še makedonski notranji minister Oliver Spasovski in češki veleposlanik Jaroslav Ludva v imenu češkega predsedstva Svetu EU-ja.
"Veseli me, da smo lahko danes podpisali ta sporazum, saj bo okrepil naše sodelovanje na področju migracij in upravljanja meja, pomagal pri preprečevanju tihotapljenja in trgovine z ljudmi ter zagotovil varnost državljanov Severne Makedonije in EU-ja," je dejala komisarka Johansson.
Pri komisiji upajo, da bo okrepljeno sodelovanje na mejah Severne Makedonije privedlo do uspešnejšega obvladovanja migracij na zahodnobalkanski poti. Frontex ima trenutno sklenjene podobne dogovore z Albanijo, Črno goro in Srbijo, skupno je v regiji okoli 300 pripadnikov agencije.
Ob implementaciji dogovora s Skopjem bo Frontexu predvidoma dovoljeno delovanje ne le na mejah Severne Makedonije s članicama EU-ja Bolgarijo in Grčijo, pač pa tudi na njenih mejah z Albanijo, Kosovom in Srbijo.
"Moje sporočilo makedonskim državljanom je, da bo EU stala ob vas"
"Prepričana sem, da EU ni popolna brez Severne Makedonije," je danes ob obisku Skopja dejala von der Leyen, ki je pohvalila napredek te države na poti v EU. Po njenih besedah bo EU Severni Makedoniji stala ob strani pri obvladovanju trenutne krize in ji zagotovila sredstva v višini 80 milijonov evrov.
Predsednica komisije je na skupni novinarski konferenci z makedonskim premierjem Dimitarjem Kovačevskim izrazila mnenje, da je Severna Makedonija "okrepila demokracijo in vladavino prava, naredila napredek pri reformi sodstva in razvila solidno tržno gospodarstvo, ki že kaže svojo odpornost". "Moje sporočilo makedonskim državljanom je, da bo EU stala ob vas," je po poročanju makedonske tiskovne agencije MIA poudarila von der Leyen, ki se je danes v Skopju mudila na svojem prvem postanku na regionalni turneji po Zahodnem Balkanu.
V četrtek bo predsednica Evropske komisije pot nadaljevala na Kosovu in v Albaniji. V petek bo obiskala še BiH in Srbijo, potovanje pa bo sklenila v soboto v črnogorski prestolnici Podgorica.
Namen obiska predsednice je poudariti pomen, ki ga daje odnosom z Zahodnim Balkanom in evropski perspektivi regije, je pred kratkim povedal glavni govorec komisije Eric Mamer. Hkrati bo med obiskom izrazila solidarnost z državami v regiji ter pripravljenost na sodelovanje pri spoprijemanju s skupnimi izzivi, tudi v kontekstu ruske agresije v Ukrajini.
Med temi je spopadanje z energetsko draginjo, pri čemer je von der Leyen že napovedala, da bodo lahko države Zahodnega Balkana sodelovale pri skupnem naročanju energentov v okviru evropske platforme.
BiH na poti proti statusu kandidatke
Komisija je pred kratkim predstavila tudi letno poročilo o napredku držav na poti v EU. V poročilu je predlagala, da se BiH-u podeli status kandidatke za članstvo, Srbijo pa pozvala, naj upošteva sankcije, ki jih je Unija uvedla proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino.
Tema pogovorov bodo verjetno še migracije, potem ko se je zaradi migracijske politike držav v regiji povečalo število nezakonitih prihodov prebežnikov v EU prek Zahodnega Balkana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje