Foto:
Foto:
Evropska unija bo s 1. majem 2004 štela 25 članic.
Hrvaška je za Slovenijo druga država, ki je zaprosila za članstvo v EU-ju.

Slovenija nima velikih problemov in je prva v ligi, kar pa ni presenečenje, je dejal Verheugen pred odborom za zunanje zadeve v Evropskem parlamentu v Bruslju.

Komisar je ob pregledu pripravljenosti desetih držav, ki bodo v EU vstopile 1. maja 2004, povzemal problematična področja. Ob tem je sicer opozoril, da pregled temelji na stanju meseca junija, ko je Evropska komisija pripravila drugo vmesno poročilo o pripravljenosti pristopnic.

Takrat je bila Slovenija le ena od dveh držav pristopnic, ki nista dobili pisma, v katerem bi ju komisija opozorila na zamude oziroma težave na posameznih področjih, hkrati pa edina, ki tega opozorilnega pisma sploh še ni dobila.

Celovita ocena 5. novembra
Vendar pa komisija prav zdaj pripravlja novo, celovito oceno razmer, ki jo bo objavila v poročilih o pripravljenosti deseterice na članstvo čez mesec dni, natančneje v sredo, 5. novembra.

"Poročila sicer šele pripravljamo, a že danes lahko rečem, da resnih problemov na nobenem od ključnih področij ni pričakovati. Na splošno priprave pristopnic potekajo po načrtih," je dejal komisar. "Zato sem prepričan, da bodo vsi problemi, ki jih bomo morda identificirali, rešeni do dejanskega vstopa novih članic v Unijo," je dodal. V primeru, da se to ne bo zgodilo, pa se EU lahko na kritičnih področjih odloči za uvedbo varovalnih mehanizmov.

"Za zdaj je še prezgodaj napovedovati, ali bo do uvedbe varovalk prišlo. Bomo pa v novembrskem poročilu morda ocenili, da bo te mehanizme v enem ali dveh primerih treba vzpostaviti, če do 1. maja prihodnje leto ne bo vse na svojem mestu," je dejal komisar Verheugen. Bolj konkreten v svojih napovedih ni bil.

EU je magnet
Komisar za širitev je sicer podal oceno celotnega širitvenega procesa. Poudaril je, da je prihodnji krog širitve najbolje pripravljen doslej, vseh deset pristopnic pa je z voljo ljudstva že potrdilo svoj vstop v povezavo, kar dokazuje privlačnost evropske integracije.

Od sedanjih držav članic sta aprila letos v Atenah podpisano pristopno pogodbo ratificirali le dve, Danska in Nemčija. "Toda v nobeni od držav članic ni resnih težav z ratifikacijo pristopne pogodbe, zato lahko domnevamo, da bo ta izvedena skladna z načrti, torej v roku, ki bo omogočil širitev 1. maja prihodnje leto," je dejal komisar.

Od podpisa pristopne pogodbe se je deseterica novink sicer že vključila v delo povezave v opazovalni vlogi, pri čemer posebnih težav ni bilo. "Vse poteka dobro, do kolapsa institucij ni prišlo," je dejal Verheugen in s temi besedami zavrnil najhujše kritike širitve.

Nov krog širitve leta 2007?
Širitvenemu valu v letu 2004 bo kmalu sledil nov krog, in sicer naj bi v letu 2007 v EU vstopili še Bolgarija in Romunija. Pristopna pogajanja z obema državama, ki sta iz aktualne širitve izpadli leta 2001, naj bi EU končala leta 2004. "Vendar je to zelo ambiciozen cilj. Volja je, zagotovil, da se bo to zgodilo, pa ni," je opozoril komisar. Evropska komisija bo sicer pripravljenost obeh držav tudi letos ocenila v rednem poročilu o napredku, ki bo objavljen 5. novembra, ko bo podala tudi poročilo za Turčijo.

Približuje se tudi Hrvaška
Sicer pa se 13 državam približuje še ena, je danes spomnil komisar. Hrvaška je namreč v začetku letošnjega leta kot prva balkanska država in za Slovenijo druga iz območja nekdanje Jugoslavije zaprosila za članstvo v EU-ju. "Evropska komisija bo mnenje o njeni prošnji pripravila do 30. marca prihodnje leto. Tudi za Hrvaško pa bodo pri približevanju EU-ju veljala enaka merila kot za sedanje pristopnice, torej lastni dosežki in diferenciacija," je še napovedal komisar Verheugen v svojem današnjem nastopu pred odborom za zunanje zadeve v Evropskem parlamentu.