Tihotapljenje poceni kitajskega česna v EU je v porastu in prav prek Norveške ga je bilo lani nezakonito uvoženo okoli 1.200 ton. Na Norveškem je česen izvzet iz plačila carine, kar pa ne velja za Švedsko, kjer kot v preostalih članicah EU-ja velja 9,6-odstotna uvozna dajatev in še dodatnih 1.200 evrov na vsako tono.
Vrednost neplačanih dajatev na pretihotapljeni česen tako ocenjujejo na 1,5 milijona evrov.
Poln tovornjak česna so na Norveškem prestregli prejšnji mesec, operacija pa je potekala v sodelovanju z Evropskim uradom za boj proti goljufijam (OLAF), ki je maja lani sprožil preiskavo glede tihotapljenja česna iz Kitajske, kjer ga vsako leto pridelajo ogromne količine ob zelo nizkih stroških, kar predstavlja mamljivo priložnost za tihotapce.
Tri četrtine česna pridelajo na Kitajskem
Kitajski česen predstavlja več kot 75 odstotkov vsega pridelanega česna na svetu (okoli 10,5 milijona ton) in ker ta količina precej presega domače potrebe, se kitajski pridelovalci ozirajo po drugih tržiščih. Toda letošnje ocene kažejo, da bo pridelka kar za tretjino manj, bil pa naj bi tudi slabše kakovosti.
Poznavalci opozarjajo, da bo tako letos kitajski česen dražji kot tisti v EU-ju, kjer pa ga očitno pridelamo premalo, da bi zadostili našim potrebam po tem priljubljenem kulinaričnem dodatku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje