"neke vrste mednarodnemu sodišču ali arbitraži", je dejal češki premier.
Ob tem je Mirek Topolanek dodal, da je edino pravo sporno vprašanje med državama meja na morju. "To vprašanje je precej zapleteno. Težava je v tem, da niti slovenska niti hrvaška stran ne želita pogajalske mize zapustiti poraženi, saj bo sporočilo, ki bo posredovano njihovi domači javnosti, dejansko zelo močno," je dejal predsedujoči Svetu EU-ja.
Vprašanje je dvostransko
Tako je češki premier odgovoril na vprašanje, kako namerava češko predsedstvo doseči cilj, ki si ga je zastavilo: bistven napredek Hrvaške na pristopnih pogajanjih z EU-jem. Topolanek je sicer pred začetkom češkega predsedovanja obiskal Hrvaško in Slovenijo ter govoril s predstavniki obeh političnih krogov. "Toda vprašanje je dvostransko in v takem duhu bi morala biti dosežena tudi rešitev tega vprašanja."
"Resnično bomo morali poiskati rešitev, ki bo sprejemljiva za Slovence, ki bo na koncu privedla do tega, da bo primer predan ali arbitraži ali kakšnemu drugemu neodvisnemu mednarodnemu telesu in ki bo sprejemljiva za javnosti v obeh državah," je še poudaril češki premier.
Češki minister za evropske zadeve Alexandr Vondra je dejal, da hrvaška pristopna pogajanja z EU-jem "ne morejo biti večno žrtev dvostranskih vprašanj." "Nasploh je cilj, da hrvaška pogajanja ne bi bila večno žrtev dvostranskih vprašanj. Dvostranska vprašanja je treba rešiti."
Pahor: Pobuda za srečanje še brez odgovora
Na izjavo češkega premierja se je že odzval tudi slovenski predsednik vlade Borut Pahor, ki je ponovil, da si želi čimprejšnjega srečanja s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem, a odgovora na pobudo še ni dobil. Znova je poudaril tudi, da morajo biti pri iskanju rešitve zapleta zavarovani slovenski nacionalni interesi, kakor tudi interesi Hrvaške, da uspešno konča pogajanja. Vendar pa bo Slovenija, če se okoliščine ne bodo spremenile, po njegovih besedah prisiljena tudi na naslednji medvladni konferenci ravnati tako kot na decembrski. Časa je še nekaj, vendar se problemi ne rešujejo, je dodal Pahor.
Kot je znano, je Hrvaška na pogajalski konferenci v Bruslju odprla štiri od pričakovanih 15 poglavij, saj je Slovenija na 10 poglavij podala zadržke.
K. T./E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje