Foto:
Foto:

George Bush je namreč v nedeljo med obiskom v Ankari izrazil podporo vstopu Turčije v EU z besedami: "Od EU morate dobiti datum za morebitni vstop." "Ne le, da je šel predaleč, šel je na teren, ki ni njegov," je bil v odzivu oster Chirac in pristavil, da je to tako, kot če bi EU narekoval Združenim državam, kako naj urejajo svojo politiko do Mehike.

Sicer je Chirac potrdil, da bi bila integracija Turčije v EU zaželena in da ima ta država zgodovinsko evropsko poslanstvo. Ob tem velja omeniti, da francoska desnica - tudi Chiracova stranka UMP - nasprotuje vstopu Turčije v Unijo, vendar pa je francoski predsednik kljub temu dejal, da bodo pogajanja dolga in težka tako za Evropo kot tudi za Turčijo.

Glede na to, da so evropski voditelji Turčiji evropsko perspektivo ponudili že pred 40 leti, ko sta strani podpisali pridružitveni sporazum, je politični interes Evrope imeti "stabilno, demokratično in sodobno" Turčijo. "V našem interesu jo je imeti med nami, ne pa zunaj," je pristavil Chirac, ki se je ob robu vrha Nato sešel tudi s turškim predsednikom Ahmedom Necdetom Sezerjem, s katerim se je pogovarjal predvsem o približevanju Turčije EU-ju.

Voditelji članic Unije naj bi o začetku pristopnih pogajanj s Turčijo odločili na vrhu decembra letos na podlagi oktobrskega poročila Evropske komisije o napredku države.