Britanski premier meni, da je predlog finančne perspektive realističen in praktičen. Foto: EPA
Britanski premier meni, da je predlog finančne perspektive realističen in praktičen. Foto: EPA
Jack Straw, britanski zunanji minister
Ursula Plassnik in Jean Asselborn
Avstrijska ministrica z luksemburškim kolegom med zasedanjem v Bruslju. Foto: EPA
Jack Straw in Jose M. Barroso
Konklave je prva priložnost, da članice skupaj razpravljajo o predlogu proračuna. Foto: EPA
Komisar Janez Potočnik
Na stran kritikov predloga okleščenega proračuna je stopil tudi slovenski komisar. Foto: EPA

Predlog predsedujoče EU-ju o prihodnji skupni porabi med letoma 2007 in 2013 je večina ministrov kritizirala, predsednik Evropske komisije Jose M. Barroso pa ga je ponovno označil za nesprejemljivega.

Vse članice zahtevajo od Londona večje zmanjšanje njegovega proračunskega popusta, ki naj bi kljub osemmilijardnemu prispevku Velike Britanije k širitvi naraščal tudi v prihodnjih letih. Soglasje o proračunu bodo članice skušale doseči na vrhu v Bruslju 15. in 16. decembra, do takrat pa naj bi London državam poslal nov predlog. Slovenijo je na konklavu zastopal državni sekretar za evropske zadeve Marcel Koprol.

Večina nezadovoljna
Nemški zunanji minister Frank Walter Steinmeier je predlog označil kot delovno podlago, ki ima določene sprejemljive vidike, vendar je potreben nujne izboljšave. Španski državni sekretar Alberto Navarro ga je opisal kot neevropskega, danski minister Per Stig Möller pa za premalo solidarnostnega z novimi članicami.

Po mnenju avstrijske zunanje ministrice Ursule Plassnik, katere država od 1. januarja prevzema polletno vodenje EU-ja, bi Britanci lahko prispevali več, zato meni, da bodo pogajanja do vrha v Bruslju še zelo trda.

Blair optimističen
Britanski premier Tony Blair pričakuje, da bo predlog kljub kritikam sprejet na vrhu. Predsedujoči EU-ju je v telefonskem pogovoru s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom predlog o prihodnji skupni porabi med letoma 2007 in 2013 označil kot realističen in praktičen, britanski zunanji minister Jack Straw pa je že pred začetkom konklava povedal, da so možnosti za dogovor omejene.

Stališče Slovenije je predstavil premier Janez Janša
Britanski predlog je večina članic Unije že predtem ostro kritizirala, predvsem premajhno znižanje britanskega popusta in nepoštenost do novih članic. London predlaga znižanje evropskega proračuna še za 24 milijard evrov, na slabih 847 milijard v prihodnjih sedmih letih, do katerega bi prišla predvsem na račun devetodstotnega znižanja kohezijskih sredstev za nove članice Unije.

Potočnik nezadovoljen
Kritičen do predloga je tudi evropski komisar iz Slovenije Janez Potočnik, saj po njegovem mnenju predlog ne odgovarja na ključne izzive, pred katerimi stoji Evropska unija.

Za nadaljnja pogajanja
Države so se zavzele za nadaljnja pogajanja, britanski predlog pa je po njihovem mnenju potrebuje "popravke, izboljšave in dodatna prizadevanja". Upanje, da bo perspektiva sprejeta na vrhu 15. in 16. decembra v Bruslju, je tako vedno manjše. Britansko predsedstvo Evropske unije bo dan pred njegovim začetkom, 14. decembra, pripravilo novo različico kompromisa, v kateri naj bi upoštevalo vsaj določene pripombe.

Jack Straw, britanski zunanji minister