Črnogorski premier Željko Šturanović je po podpisu sporazuma z zunanjimi ministri povezave v Luksemburgu dejal, da Črno goro čaka najtežji del posla in si želi, da bi med slovenskim predsedovanjem Uniji v prvi polovici leta 2008 Črna gora zaprosila za status kandidatke. "Črna gora je danes veliko bližje EU-ju kot včeraj, prvič je institucionalizirala odnose z Unijo," je povedal Šturanović in dodal, da je ta teden za Črno goro izjemno pomemben.
Nad podpisom sporazuma je bil navdušen tudi evropski komisar za širitev Olli Rehn, ki je dogodek označil kot dobro novico za ves Zahodni Balkan in dokaz, da EU drži svoje obljube. Sporazum bo Črni gori prinesel konkretne ekonomske in socialne koristi, Rehn pa je poudaril tudi podpis sporazuma o vizumskih olajšavah, ki naj bi začel veljati januarja prihodnje leto.
Podpis kljub bolgarskemu ugovarjanju
Črna gora je sporazum z Unijo podpisala kljub nasprotovanju Bolgarije prejšnji teden zaradi zapisa skupne evropske valute. Bolgari so namreč zahtevali, da se valuta zapiše v njihovem domačem jeziku - torej "evro" namesto "euro", kar naj bi jim omogočala tudi pristopna pogodba ob vstopu v Evropsko unijo. Zunanji ministri sedemindvajseterice naj bi tako ob podpisu sporazuma v zapisnik zasedanja vključili tudi posebno izjavo o uporabi evra v Črni gori.
V izjavi naj bi tako zapisali, da je uporaba evra v Črni gori povsem drugačna od članstva v območju evra, saj "enostranska evroizacija" ni v skladu s pravnim redom Unije.
Črna gora četrta država na Balkanu
Črna gora je tako za Hrvaško, Makedonijo in Albanijo postala četrta država zahodnega Balkana, ki je z Evropsko unijo podpisala sporazum o stabilizaciji in pridruževanju. Država, ki naj se povezavi ne bi pridružila pred letom 2015, bo konec tedna dobila tudi svojo prvo ustavo.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje