Zemljevid sta pripravili mreža nevladnih organizacij CEE Bankwatch Network in organizacija Friends of the Earth Europe, na njem pa je 50 projektov v srednji in vzhodni Evropi, vrednih 22 milijard evrov, ki po mnenju pobudnikov ne bi smeli biti deležni financiranja Evropske komisije in Evropske investicijske banke (EIB), saj naj bi bili slabi za okolje in vprašljivi z gospodarskega vidika.
Denar za Šoštanj že odobren
Projekti, ki so se znašli na črni listi oziroma so na zemljevidu Evrope označeni z rdečo barvo, so sicer treh vrst: šest med njimi je potrjenih in so dobili denar iz kohezijskega sklada ali iz strukturnih skladov oziroma od EIB-ja, 35 je načrtovanih in vključenih v finančni okvir 2007-2013, devet pa jih za zdaj ostaja potencialnih.
Projekt gradnje 6. bloka Termoelektrarne Šoštanj je sicer že dobil sredstva EIB-ja. Nesprejemljiv naj bi bil zaradi prevelikih izpustov ogljikovega dioksida, okoljevarstveniki pa mu očitajo tudi uporabo lignita, ki je med najbolj onesnaževalnimi viri energije. Projekt sicer stane 783 milijonov evrov.
Poljaki z rekordom po številu škodljivih projektov
Navječ škodljivih projektov, in sicer kar 16, je na Poljskem. Nekoliko bolje so jo odnesli Čehi z devetimi, Madžari jih imajo sedem, v Bolgariji jih je šest, na Slovaškem trije, naša soseda Hrvaška pa ima dva, in sicer sežigalnico v Zagrebu in središče za upravljanje z odpadki v Istri. Po en škodljiv projekt so organizacije ugotovile za Slovenijo, Makedonijo, Estonijo, Latvijo in Litvo.
E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje