Zgodovina nas uči, da slabe ustave vodijo k uporu. V EU-ju se to sicer najbrž ne bi zgodilo, bi pa gotovo prišlo do postopnega razpada, je dejal Giscard d'Estaing. Zavzel se je za prav takšen osnutek, kot ga je sprejela konvencija.
Medvladna konferenca je sicer ponudila precej izboljšav, številni predlogi pa so korak nazaj. Po trditvah d'Estainga predvsem na področjih kazenskega prava, gospodarskega upravljanja in pristojnosti Evropskega parlamenta.
Po njegovih besedah je uravnotežen in skladen, poseganje vanj pa bo porušilo težko vzpostavljeno krhko ravnovesje.
Vsi si želimo sprememb ustave, a smo raje brez, kot da dobimo slabo, je dodal d'Estaing. Po njegovem bi se propad EU-ja kazal v različnih oblikah: lahko bi bilo blokirano delo Evropske komisije, lahko bi bil ogrožen dogovor o prihodnji finančni perspektivi.
Berlusconi poziva na popuščanje
Italijanski premier Silvio Berlusconi je Španijo in Poljsko pozval, naj popustita v svojih zahtevah po spremembi osnutka nove evropske ustave.
Berlusconi, ki je predsedujoči Evropski uniji, je na obisku v Tuniziji izjavil, da morata Španija in Poljska pokazati več pripravljenosti glede vprašanja volilne pravice. Po mnenju Berlusconija sta ti dve državi uživali privilegije, ki ne odražajo realnosti glede prebivalstva in bruto domačega proizvoda.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje