Na konferenci Evropska kritika jedrske energije na Finskem, ki se je je udeležilo 140 strokovnjakov iz 25 držav, je Slovenijo zastopala diplomirana kemičarka in specialistka sanitarne kemije iz Krškega Smiljana Jurečič. Ta opozarja, da jedrska energija "nikakor ni rešitev današnjih in bodočih potreb človeštva po energiji", saj ne zagotavlja trajnostnega koncepta energijskih potreb in ne bo rešila globalnega segrevanja, poroča Radio Slovenija.
Jurečičeva trdi, da je znižanje emisij ogljikovega dioksida samo z graditvijo novih nuklearnih obratov teoretično nemogoče, pri čemer dodaja tudi, da v jedrski industriji izračuni njenih izpustov CO2-ja niso prikazani. Kemičarko skrbijo rudniki urana, predelava uranove rude, prevažanje in odlaganje goriva, odpadkov in za zdaj še nerešljiv problem radioaktivnih odpadkov, ki naj bi ogrožali še nešteto prihodnjih generacij.
Jordan Cizelj proti črno-beli obravnavi jedrske energije
Že omenjenega foruma, namenjenega tako privržencem kot nasprotnikom jedrske energije, ki bo v ponedeljek in torek potekal v Bratislavi, pa se bo jutri udeležila jedrska strokovnjakinja in evroposlanka Romana Jordan Cizelj. Ta poudarja, da se jedrski energiji ni mogoče kar tako odreči: "Tudi če gledamo celotno tehnologijo, torej postavitev elektrarne in potem razgradnjo elektrarne, je jedrska energija zelo zelo konkurenčna preostalim obnovljivim virom energije glede na izpuste toplogrednih plinov."
Jordan Cizljeva je zato prepričana, da se je treba pogovarjati brez raznih ideoloških predpostavk, identificirati morebitne skupne šibke točke določenih tehnologij, ne le jedrske, jih primerjati z zastavljenimi cilji in nato ustrezno ukrepati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje