Foto:
Foto:
Vajgl zavrnil možnost usklajevanja datumov za izvedbo procesa, predvsem referendumskega.
Cvikl se je srečal s Potočnikom.

Predsedujoča EU-ju Nizozemska je z datumom presenetila številne države, saj je bil podpis načrtovan za konec novembra.

Kot so sporočili, so se za 29. oktober odločili zaradi Romana Prodija, ki mu mandat poteče 1. novembra. Ustanovni sporazum o predhodnici EU-ja, Evropski gospodarski skupnosti (EGS), je šest držav leta 1957 prav tako podpisalo v Rimu.

Altea - nova operacija v BiH-u
Sprejeta je bila tudi odločitev o izvedbi vojaške operacije v Bosni in Hercegovini, ki bo potekala pod imenom Altea. Iz predloga sklepov je cilj povezave operacijo iz rok zveze Nato prevzeti do konca letošnjega leta. Pri izvajanju operacije se bo EU naslonil na zavezniške zmogljivosti. Poveljnik operacije naj bi bil britanski generalmajor David Leakey, stroški pa naj bi bili 71,7 milijona evrov.

Vajgl za delno usklajenost ratifikacije
Zunanji minister Ivo Vajgl je po srečanju zunanjih ministrov dejal, da je usklajenost držav pri ratifikaciji ustave zaželena. Kot razlog za to je navedel skupni interes, ki si ga članice EU-ja delijo, ob tem pa je zatrdil, da lahko ta skupni interes postane tudi skupni problem.

Zavrnil je namreč možnost usklajevanja datumov za izvedbo procesa, vključno z referendumi v posameznih članicah. Interes Slovenije je po njegovem mnenju, da se v prepričevanju javnosti o pomenu ratifikacije ustavne pogodbe znova potrdijo evropske vrednote, o katerih ljudje niso bili dovolj obveščeni oziroma jih niso vzeli za svoje.

Vajgl se je sešel tudi s komisarjem za zunanje zadeve Chrisom Pattnom. Pogovarjala sta se predvsem o možnostih dejavnega sodelovanja na področjih, kjer lahko Slovenija še posebej prispeva. Med temi področji sta omenila predvsem mediteranski prostor, zahodni Balkan in novo širitev EU-ja.

Tudi o uskladitvi referendumskih datumov
V Bruslju se bodo sešli tudi evropski ministri povezave, ki bodo govorili o ratifikaciji pogodbe v posameznih članicah. Na mizi naj bi imeli dva predloga, med drugim tudi uskladitev datumov za referendum.

Na srečanju je tudi evropski minister Milan M. Cvikl. Še pred srečanjem se je že sešel s slovenskim komisarjem Janezom Potočnikom. Največ časa sta namenila aktualnim vprašanjem o novi širitvi EU-ja na balkanske države in rabi slovenščine v EU-ju.