Boj za mesta v diplomatski službi, ki naj bi pomagala zunanji ministrici EU-ja Ashtonovi, je oster. Foto: EPA
Boj za mesta v diplomatski službi, ki naj bi pomagala zunanji ministrici EU-ja Ashtonovi, je oster. Foto: EPA
Diplomatska služba razvnema strasti

Zunanji ministri, med njimi slovenski Samuel Žbogar, nadaljujejo bitko med Evropsko komisijo in državami članicami za najvišje položaje in za nadzor nad razvojno pomočjo. Evropska komisija je bila deležna številnih kritik zaradi svoje ocene, da v nastajajoči diplomatski službi (EEAS) članicam pripada le 300 mest, od tega pa da sta jih dve tretjini že zaposleni v strukturah Komisije ali Sveta, ki bodo postale del te službe.

Članice menijo, da bi morale same odločati o tem, kdo bo zaposlen v evropskem "zunanjem ministrstvu".

Slovenija želi od tri do pet mest
Potem ko so se pojavile navedbe, da naj bi evropska diplomacija štela nekaj več kot 800 članov, je Žbogar to številko ocenil kot "absolutno premajhno za neko resno predstavljanje EU-ja v tujini".

Dokončni predlog o oblikovanju diplomatske službe naj bi visoka zunanja predstavnica Evropske unije Catherine Ashton predstavila prihodnji teden. Slovenija želi od tri do pet delavnih mest, predvsem na Zahodnem Balkanu, je za RTV Slovenija poročala bruseljska dopisnica Meta Dragolič. V službah Evropske komisije in Sveta, ki naj bi postale del diplomatske službe, je zdaj zaposlenih šest Slovencev.

Spor škodi gospodarstvu
Zunanji ministri so podprli načrt Nemčije in Španije, ki nameravata voditi pogajanja o rešitvi spora, ki je nastal julija 2008, ko so švicarske oblasti v hotelu v Ženevi aretirale sina libijskega voditelja Moamerja Gadafija, zaostril pa se je, ko se je Gadafijeva družina umaknila iz švicarskih bank in jim prekinila dobavo nafte. Švica je nato omejila izdajanje vizumov visokim libijskim predstavnikom, Libija pa prekinila izdajanje vizumov za državljane članic schengenskega območja. Ker evropski državljani ne morejo dobiti libijskih vizumov, je to že imelo negativne posledice tudi za Slovenijo, na kar je opozoril Žbogar.

Ljubljana pripravljena na omejene vizume za Libijo
Slovenija je pripravljena s skupino še petih držav po 5. aprilu uvesti teritorialno omejene vizume za Libijo, če do takrat ne bo rešitve spora. "Zgodilo se nam je že, da naši poslovneži niso dobili vizumov za obisk Libije za podpis ene konkretne pogodbe in to je že zelo realna posledica spora med Švico in Libijo," je pojasnil vodja slovenske diplomacije.

Diplomatska služba razvnema strasti