Evropska unija je do zdaj uspešno premagala težave. Foto:
Evropska unija je do zdaj uspešno premagala težave. Foto:

Francoski NE bo Evropsko unijo najverjetneje pahnil v politično krizo, vendar pa ta ne bi bila prva v njeni 60-letni zgodovini.
1954 - Francoski parlament je zavrnil pogodbo, s katero bi ustanovili evropsko obrambno skupnost in tako pospešili vojaško približevanje med šestimi ustanovnimi članicami skupnosti (Francija, Italija, Nemčija, Nizozemska, Belgija, Luksemburg). Zaradi tega so se evropski voditelji odločili, da leta 1957 ustanovijo Evropsko ekonomsko skupnost. Šele po skoraj 40 letih se je bila Unija sposobna dogovoriti o skupni obrambni politiki.

1965 - Francoski predsednik Charles de Gaulle nasprotuje spremembi v načinu glasovanja. Vse odločitve so sprejemali na podlagi soglasja, nov predlog pa je predvideval večinski sistem. Zaradi tega ga pol leta ni bilo na srečanjih predstavnikov. Kriza se je razrešila tako, da je uradni Pariz po t. i. luksemburškem kompromisu dosegel pravico veta na odločitve skupnosti, vendar pa v redkih priložnostih in glede zadev, ki so nacionalnega pomena za državo.

1992 - Danski volivci so na referendumu zavrnili maastrichstsko pogodbo, po kateri se Evropska skupnost spremeni v Evropsko unijo, napoveduje prihod skupne valute ter zunanje in obrambne politike. Leto zatem so danski volivci na ponovljenem referendumu pogodbo potrdili.

1996 - Evropska unija zaradi izbruha bolezni norih krav uvede prepoved uvoza govedine z Otoka. Kot povračilni ukrep takratni premier John Major napove blokado vseh odločitev Evropske unije. Na volitvah nato Major pogori in njegov naslednik Tony Blair se pokaže za bolj strpnega sogovornika. Prepoved uvoza je bila preklicana leta 1998.

2001 - Irski volivci na referendumu zavrnejo pogodbo iz Nice, s katero se je Unija pripravila na širitev na vzhod. Irce je skrbel del pogodbe, ki bi lahko njihovi državi odvzel del suverenosti. Ko z deklaracijo potrdijo, da pogodba ne bo vplivala na suverenost te otoške države, Irska leta 2002 na ponovljenem referendumu pogodbo le potrdi