Pravice žensk na področju zaposlovanja naj bi kršile številne države EU-ja. Foto: MMC RTV SLO
Pravice žensk na področju zaposlovanja naj bi kršile številne države EU-ja. Foto: MMC RTV SLO

Poleg Slovenije je opomin, že drugi, doletel tudi Avstrijo, Madžarsko, Italijo, Litvo in Malto. Države imajo za odgovor dva meseca časa.

Če države na drugi opomin Bruslja ne odgovorijo oziroma njihov odgovor ni ustrezen, jih komisija lahko privede pred Sodišče evropskih skupnosti. Glavne težave so opredelitev neposredne in posredne diskriminacije, pravica žensk do porodniškega dopusta in delovanje organov za spodbujanje enakosti, navajajo v Bruslju.

Je za enakost sploh kje poskrbljeno?
Na začetku letošnjega leta je komisija poslala uradne opomine kar dvaindvajsetim državam članicam Unije, ko pa je preučila njihove odgovore, je ugotovila, da omenjenih šest držav direktiv ni pravilno preneslo v svojo zakonodajo. Podobni pojasnili sta bili poslani tudi Finski in Estoniji, odgovore drugih držav pa se še preučujejo.

Evropski komisar za enake možnosti Vladimir Špidla je v zvezi s tem dejal, da je direktiva o izvajanju načela enakega obravnavanja moških in žensk "ključnega pomena za odpravo diskriminacije na podlagi spola, ki je pomemben cilj EU-ja". Države članice so leta 2002 direktivo soglasno sprejele, seveda pa bo cilj dosežen šele, ko jo bodo prenesle tudi v nacionalne zakonodaje, je še opozoril komisar.

E. S.