EIB čaka na razplet dogodkov v Sloveniji, ki bo pokazal, kakšna je prihodnost projekta, je poudaril Brooks, in dodal, da je ta odvisna od potez naše države. Banka bo svoje obveznosti izpolnila, a le na podlagi meril, ki še vedno veljajo, pa je dejal predsednik EIB-ja Werner Hoyer in dodal, da banka odločitve o sodelovanju v projektu ne obžaluje.
EIB čaka na Slovenijo
Hoyer pozna razprave, ki o projektu Teš 6 potekajo v Sloveniji. "To je odločitev, ki jo zdaj mora sprejeti Slovenija v zelo težkem političnem okolju in v to se ne bomo vpletali," je dodal. Banka je odločitev o sodelovanju pri projektu znova branila pred kritikami okoljskih organizacij, saj je prepričana, da se bo z izgradnjo bloka izboljšala učinkovitost proizvodnje električne energije v primerjavi z alternativami. Projekt tako za EIB izpolnjuje vsa tehnična merila.
Brooks je dodal, da banka vse več posojil namenja projektom za zmanjševanje izpustov v skladu s politiko Evropske unije. Lani so ta predstavljala 30 odstotkov vseh posojil.
Lani 353 milijonov evrov za Slovenijo
Evropska investicijska banka je lani v Sloveniji podpisala pogodbe za 353 milijonov evrov posojil za sedem projektov, pri čemer delež Slovenije znaša 0,6 odstotka vseh podpisanih posojil v Evropski uniji in zunaj nje. EIB je sicer podpisal pogodbe za 61 milijard evrov v 70 državah in zagotovil 13 milijard evrov za financiranje malih in srednjih podjetij. Podporo EIB-ja je dobilo 120 tisoč podjetij, so izpostavili v banki.
V Sloveniji je največ, 100 milijonov evrov, posojila odobril podjetju Plinovodi za nadgradnjo zmogljivosti omrežja za prenos plina in 100 milijonov evrov posojila Slovenski izvozni in razvojni banki (SID) za financiranje projektov za raziskave in razvoj.
Podpisala je tudi pogodbo z Ekoskladom (v vrednosti 60 milijonov evrov) za financiranje malih in srednjih okoljskih projektov in 35 milijonov evrov vredno pogodbo z Luko Koper za povečanje zmogljivosti pristanišča. Posojilo so dobili tudi Banka Koper (za financiranje malih in srednjih podjetij), Unicredit Leasing (20 milijonov evrov za financiranje malih in srednjih podjetij skozi leasing sheme).
Na svetovni ravni je EIB največ posojil namenil državam v širitvenem procesu. V Azijo in Latinsko Ameriko je "šlo" 1,2 milijarde evrov, v Sredozemlje 975 milijonov evrov, v Vzhodno Evropo, Južni Kavkaz in Rusijo pa 776 milijonov evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje