Po poročanju hrvaških medijev naj bi Hrvaška zaradi opozoril EU-ja z uveljavitvijo ERC-ja še počakala, to pa je hrvaški premier Ivo Sanader zanikal. Foto: RTV SLO
Po poročanju hrvaških medijev naj bi Hrvaška zaradi opozoril EU-ja z uveljavitvijo ERC-ja še počakala, to pa je hrvaški premier Ivo Sanader zanikal. Foto: RTV SLO
V SLS-ju so prepričani, da je razglasitev ERC-ja še en hrvaški korak pri poseganju po polovici Piranskega zaliva. Foto: RTV SLO
ERC - vroča politična tema

Rupel je tako ponovil stališče Evropske komisije in dejal, da k odgovoru evropskega poverjenika Ollija Rehna ni več kaj dodati, poroča Večernji list. Rehn je namreč dejal, da bi razglasitev ekološko-ribolovne cone, ki bi veljala za vse članice povezave, pomenila oteževalno okoliščino pri približevanju Hrvaške EU-ju.

Odložitev razglasitve ERC-ja?
Nekateri hrvaški mediji so poročali, da je Hrvaška ublažila retoriko glede ERC-ja in da bi lahko odložili njeno uveljavitev. Vendar pa je hrvaški premier te trditve zanikal in zatrdil, da bo Hrvaška 1. januarja 2008 zaščitno ekološko-ribolovno cono v skladu z odločitvijo hrvaškega sabora tudi uveljavila.

SLS bi prekinil pogajanja
Na hrvaško odločenost razglasiti ekološko-ribolovno cono se je oglasil tudi SLS. Iz stranke so sporočili, da mora Slovenija tako Hrvaški kot EU-ju nemudoma in jasno sporočiti, da bo ob morebitni hrvaški razglasitvi zaščitne ekološko-ribolovne cone tudi za članice Evropske unije prišlo do prekinitve pogajanj za vstop Hrvaške v EU.

SLS še opozarja na možnost, da Hrvaška januarja še ne bo imela oblikovane vlade po parlamentarnih volitvah, kar bi lahko uporabili za izgovor, da v tistem trenutku ne bo predlagatelja za spremembo sklepa sabora o razglasitvi ERC-ja. Stranka sicer podpira hrvaški vstop v Unijo, a le če bo država spoštovala evropska pravila obnašanja in delovanja, ki jih upoštevajo tudi vse druge države kandidatke za vstop v povezavo.

Pričakovano bolj oster je bil SNS. Predsednik te stranke Zmago Jelinčič je v pisni poslanski pobudi vladi predlagal, da do rešitve odprtih vprašanj s sosedo prekine vse odnose, v primeru uveljavitve ERC-ja pa se mu zdi smiselno, da bi kot predsedujoči EU-ju prekinili pogajanja za pristop Hrvaške k povezavi.

Borut Pahor, SD, pa opozarja na to, da bi bila enostranska razglasitev ERC-ja za Hrvaško slaba predvsem zanjo, kot je Hrvate pred kratkim opozoril tudi že predstavnik evropske komisije.

V LDS-u pa premierju Janezu Janši predlagajo ponoven sklic sestanka s predsedniki parlamentarnih strank. Poudarjajo, da je odgovor Hrvatom lahko le odločen ne.

Hrvaška ne potrebuje dovoljenja EU-ja
Hrvaška poslanca Tonči Tadić in Miroslav Rožić sta hrvaškemu premierju Ivu Sanaderju poslala odprto pismo, v katerem ga pozivata k razglasitvi ERC-ja. V pismu sta izrazila skrb zaradi groženj nekaterih članov Evropskega parlamenta in Evropske komisije iz Slovenije in Italije o morebitnem oviranju vstopa Hrvaške v EU, če ta razglasi ERC.

Poslanca trdita, da Hrvaška za uveljavitev ERC-ja ne potrebuje dovoljenja EU-ja, saj sta Italija in Slovenija svoji ekološki coni v Jadranu razglasili enostransko, po tristranskem dogovoru 4. junija 2004. Sporazum zdaj kot obvezujoči velja le za Hrvaško in pričakuje se, da Hrvaška brez soglasja Rima in Ljubljane ne bo razglasila ERC-ja, sta še zapisala Tadić in Rožić.

Hrvaški ukor Evropske komisije?
Po poročanju dunajskega časopisa Der Standard bosta Hrvaška in Srbija v novembrskem poročilu Evropske komisije o napredku okarani, saj predvsem pri boju proti korupciji nista dosegli nobenega napredka. Evropska komisija naj bi glede Hrvaške zapisala, da "počiva na starih zaslugah", zato naj bi evropska povezava zaostrila pogoje za njeno članstvo. Od Beograda pa zahtevajo polno sodelovanje s haaškim sodiščem, kar pomeni izročitev Ratka Mladića in Radovana Karadžića, do takrat pa se ne more govoriti o uspešnem sodelovanju z mednarodnim sodiščem, naj bi bilo zapisano v poročilu Evropske komisije.

ERC - vroča politična tema